Dorn: zbadamy doniesienia b. pracowników katowickich targów
Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i
administracji Ludwik Dorn zapowiedział w radiowej "Trójce", że
zostaną zbadane relacje byłych pracowników Międzynarodowych Targów
Katowickich, cytowane przez wtorkową prasę. Według tych relacji,
już zimą 2002 roku podczas przygotowań do jednej z wystaw pod
ciężarem śniegu pękł dach katowickiego centrum targowego.
31.01.2006 | aktual.: 31.01.2006 09:38
To wszystko będzie musiało zostać zbadane - czy dach rzeczywiście pękał, jak reagowali właściciele, czy wiedziała o tym Inspekcja Nadzoru Budowlanego - zaznaczył Dorn.
Wicepremier zastrzegł jednak, że nie można wniosków dotyczących być może odpowiedzialności karnej, a na pewno urzędniczej, opierać na jednym świadectwie.
Jeżeli takich świadectw będzie więcej (...), stanie kwestia winy indywidualnej - zarówno właścicieli i zarządców budynku, jak i urzędników oraz inspektorów, którzy powinni ze szczególną pieczą nadzorować właśnie budynki użyteczności publicznej - oświadczył wicepremier.
Dorn przypomniał, że do niedzieli prawo budowlane nie przewidywało kar za nieodśnieżanie dachów. Po tragedii w Katowicach Dorn polecił wojewodom wydanie rozporządzeń porządkowych, nakazujące właścicielom i zarządcom budynków usuwanie zalegającego śniegu i lodu z dachów.
Rozporządzenia nakładają na właścicieli i administratorów kary za nieusuwanie śniegu z dachów - nawet do 5 tys. zł. Pytany, czy wojewodowie karę stosują, Dorn odparł, że z tego co wie, to tak.
Minister powiedział też, że wdrożenie w życie ustawy o ratownictwie medycznym w obecnym kształcie kosztowałoby 1,2 miliarda złotych. Projekt nowej ustawy jest teraz konsultowany między resortami zdrowia i spraw wewnętrznych i administracji - poinformował Dorn. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, kiedy mogłaby ona wejść w życie, chce jeszcze zasięgnąć opinii ekspertów w swoim resorcie
Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział we wtorek rano w "Sygnałach Dnia", że projekt ustawy o ratownictwie medycznym trafi do Sejmu w marcu. Jego zdaniem akcja ratownicza po katastrofie budowlanej w Katowicach była znakomicie przygotowana i przeprowadzona.
Religa poinformował, że chociaż w budżecie państwa na ten rok nie przewidziano pieniędzy na realizację tej ustawy, zaproponował w poniedziałek Radzie Ministrów, by niektóre jej zapisy - te, na które nie trzeba dodatkowych pieniędzy - mogły wejść w życie już teraz. Natomiast finansowanie z budżetu państwa nastąpiłoby od 1 stycznia 2007 roku.