Dorn: postulujemy reorganizację służb specjalnych
Prawo i Sprawiedliwość ma zaprezentować postulaty związane ze zmianą organizacji służb specjalnych, z powołaniem i ustawowym umocowaniem komisji prawdy i sprawiedliwości oraz powołaniem Głównego Urzędu Antykorupcyjnego. Ludwik Dorn - przewodniczący klubu parlamentarnego PiS wyjaśnił, że postulaty mają związek z ujawnioną w poniedziałek sprawą byłego szefa Narodowego Funduszu Zdrowia - Aleksandra Naumana, ale zostały wcześniej zapisane w programie wyborczym PiS z 2001 roku.
"Rzeczpospolita" ujawniła, że przez osiem lat polskim służbom specjalnym nie udało się zebrać dowodów obciążających byłego szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksandra Naumana w związku z "aferą sprzętową". Na tej aferze budżet państwa stracił 100 milionów złotych. Według dziennika, na konta bankowe Aleksandra Naumana i jego wspólnika z branży medycznej Wacława Bańbuły szwajcarska spółka Pharmakon miała przekazać po niemal 200 tysięcy franków szwajcarskich.
Gość Polskiego Radia powiedział, że straty 100 milionów złotych można było uniknąć, dzięki sprawdzeniu odpowiednich dokumentów rejestrowych w Szwajcarii. Służby specjalne tego nie zrobiły. Jest wysoce prawdopodobne, że nie robiły tego przez nieudolność, głupotę i brak profesjonalizmu, ale celowo - podkreślił Ludwik Dorn.
Wyjaśnił, że podejrzenia o to wpłynęły na wysunięcie przez PiS postulatu o zasadniczej reorganizacji służb specjalnych i powołania Głównego Urzędu Antykorupcyjnego. Dorn zaznaczył, że pomysł powołania takiego urzędu nawiązuje do istniejących w innych państwach urzędów zajmujących się poważnymi nadużyciami.
Konieczne jest skupienie w jednym miejscu specjalistów najwyższej klasy i rangi. Policja i służby specjalne czasami nie chcą, bądź nie mogą tych spraw skutecznie badać - zaznaczył Ludwik Dorn.