Dorn polecił wstrzymać wydawanie aktów mianowań niektórym urzędnikom
Wicepremier Ludwik Dorn polecił szefowi Służby Cywilnej Janowi Pastwie wstrzymanie wydawania aktów mianowań na urzędnika 370 osobom, które legitymują się znajomością języka rosyjskiego na najniższym dopuszczalnym poziomie - średnio zaawansowanym.
Według Dorna, dotyczy to osób, które zdawały egzaminy z języka rosyjskiego w centrach egzaminacyjnych TELC (The European Language Certificates) w Rzeszowie, Zabrzu i Białymstoku. Centra te prowadzi niemiecka organizacja non-profit Weiterbildungs- Testsysteme GmbH.
Dorn poinformował, że dotarły do niego informacje, że "istniała tam niepokojąca praktyka". Miała polegać na tym, że "zwierzchnicy w administracji, ze szczególnym uwzględnieniem administracji skarbowej, wskazywali pracowników, których oddelegowano na kursy języka rosyjskiego w tych centrach. Wszyscy ci pracownicy egzaminy zdawali".
Wicepremier poinformował, że w celu wyjaśnienia tej sprawy polecił szefowi Kancelarii Premiera Mariuszowi Błaszczakowi powołanie specjalnego zespołu.
Dorn poinformował, że wstrzymany został jedynie "akt symboliczno- uroczysty" w postaci wydania aktu mianowania tych urzędników, natomiast decyzje administracyjne w sprawie mianowań tych 370 osób już zapadły. Cała grupa urzędników, którym w tych dniach wydawane są akty mianowania, liczy 1400 osób.
Dorn przypomniał, że w 2003 roku doszło do zmiany rozporządzenia premiera w sprawie kwalifikacyjnych wymogów językowych. O ile przed 2003 rokiem należało legitymować się znajomością jakiegokolwiek języka na poziomie co najmniej więcej niż średnio zaawansowanym (B2), to w 2003 r. najniższy możliwy do zakwalifikowania się na urzędnika mianowanego to poziom średnio zaawansowany (B1) - powiedział.
Wicepremier podkreślił, że trwają prace nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia tak, aby urzędnicy mianowani musieli legitymować się wyższym niż średnio zaawansowany poziomem znajomości języka obcego.
System egzaminów językowych TELC został opracowany i jest administrowany przez organizację non-profit WBT (Weiterbildungs- Testsysteme GmbH). Jak czytamy na stronie internetowej TELC, w Polsce certyfikaty te (dla 8 języków) są oficjalnie uznawane przez administrację jako potwierdzenie znajomości języka. Egzaminy WBT przeprowadzają m.in.: Uniwersytet Łódzki, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej, Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych w Lublinie.