PolskaDorn o publikacji katalogu IPN: dołożono należytej staranności

Dorn o publikacji katalogu IPN: dołożono należytej staranności

W ocenie marszałka Sejmu Ludwika Dorna,
który według katalogu osób publicznych IPN był wytypowany jako
kandydat na tajnego współpracownika, przy publikacji tego katalogu
"dołożono należytej staranności".

Mam przekonanie, że dołożono tutaj należytej staranności - powiedział Dorn w radiowej Trójce, pytany o rozpoczętą we wtorek publikację przez IPN spisu osób publicznych.

Według danych z katalogu, Dorn był w 1975 r. typowany jako kandydat na współpracownika, jednak nie ma informacji o tym, żeby SB podjęła próbę pozyskania go.

Dorn powiedział, że wytypowanie go jako kandydata na tajnego współpracownika oznacza, że "bezpieka zauważyła jego działalność i podjęła decyzję o przygotowaniu do próby zwerbowania". Jak zaznaczył, kandydat na tajnego współpracownika "to też była osoba rozpracowywana bardzo intensywnie". To tyle oznaczało: trzeba sprawdzić, czy nie znajdzie się na niego jakichś haków, słabości, żeby go zwerbować - mówił marszałek Sejmu.

Na pytanie, czy ktoś z PRL-owskich służb "przyszedł do niego", Dorn odpowiedział, że nie.

Dodał przy tym, że między 1975 rokiem, kiedy - jak wspominał - podpisał protest przeciwko zmianom konstytucji, a 1976 rokiem, kiedy - jak mówił - był "Ursus, Radom, zaangażowanie w akcję pomocy robotnikom" były "może jedno lub dwa wydarzenia, które już wtedy oceniał: 'aha, czy to nie jest kombinacyjka operacyjna'".

IPN rozpoczął we wtorek publikację spisu osób publicznych oraz trzech innych katalogów: osób rozpracowywanych przez tajne służby PRL, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz osób zajmujących wysokie stanowiska w PRL. Zgodnie z nową ustawą lustracyjną, która 15 marca weszła w życie, IPN miał w ciągu pół roku zacząć publikować cztery katalogi - spis osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL zakwestionował w maju Trybunał Konstytucyjny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)