PolskaDorn: głosowanie ws. samorozwiązania Sejmu we wrześniu

Dorn: głosowanie ws. samorozwiązania Sejmu we wrześniu

Jeśli rząd nie będzie miał większości w
Sejmie, złożone przez opozycję uchwały o samorozwiązaniu Sejmu,
będą poddane pod głosowanie w drugiej połowie września -
poinformował marszałek Sejmu
Ludwik Dorn.

Dorn: głosowanie ws. samorozwiązania Sejmu we wrześniu
Źródło zdjęć: © PAP

Marszałek podkreślił, że decyzja taka wiąże się z tym, iż jest jeszcze kilka projektów ustaw, których nieuchwalenie mogłoby "wyrządzić krzywdę obywatelom".

Istnieje pewna liczba ustaw, których nie uchwalenie mogłoby wyrządzić krzywdę znaczącym grupom społecznym i obywatelom - argumentował Dorn. Do tych ustaw marszałek zalicza m.in. ustawę o systemie informacji Schengen i nowelizacja Karty Nauczyciela.

Marszałek dodał, że w porozumieniu z premierem, prezydentem i marszałkiem Senatu określi "wąski, nieliczny zestaw ustaw, których nieuchwalenie wyrządziłoby krzywdę obywatelom". Takich ustaw nie jest wiele - ocenił.

Dorn zadeklarował też, że jeśli rząd będzie miał większość, to on nie będzie "blokował inicjatyw politycznych SLD i PO". Kluby tych dwóch partii złożyły wnioski o samorozwiązanie Sejmu.

Marszałek zwrócił uwagę, że w dyskusji na posiedzeniu Konwentu Seniorów "wyrażano wątpliwość, czy to nie będzie tak, że coraz to będą się pojawiały projekty ustaw szczególnie potrzebne i w ten sposób okres, kiedy projekty uchwał o samorozwiązaniu Sejmu są w zamrażarce, będzie przedłużany". Nie ma takiej intencji - zapewnił Dorn.

Jak mówił, jeżeli przy dobrej współpracy w sierpniu i wrześniu, niezbędne ustawy zostaną uchwalone, wówczas rozpatrywanie projektów uchwał o skróceniu kadencji Sejmu jest możliwe na posiedzeniu planowanym na 19-21 września. Chyba, że będą jawne sygnały, że będzie większość - dodał. Wtedy też nie zamierzam tych uchwał blokować - podkreślił.

Według marszałka, gdyby do samorozwiązania Sejmu doszło na drugim posiedzeniu we wrześniu, wtedy - jak powiedział - "przeświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej jest takie, że minimalny okres od zarządzenia końca kadencji i rozpisania wyborów, to 30 dni". Czyli wtedy teoretycznie rzecz biorąc wchodzą w grę terminy 21 i 28 października lub 4 listopada, a realnie 28 października i 4 listopada - ocenił marszałek.

Pytany o zapowiadane przez klub PO wnioski o wotum nieufności wobec wszystkim ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego, Dorn odpowiedział, że póki ich nie ujrzy i nie przeczyta, to nie uwierzy.

W głowie mi się nie mieści, żeby bardzo poważny, drugi co do liczebności, aspirujący do objęcia władzy klub parlamentarny, używał metod kabaretowych- stwierdzi marszałek.

Jak zaznaczył, złożony już przez PO wniosek o wotum nieufności wobec minister spraw zagranicznych Anny Fotygi, zostanie rozpatrzony na posiedzeniu sierpniowym lub pierwszym wrześniowym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)