Trwa ładowanie...

Doradca Zełenskiego w Davos: podobno w kuluarach nie brakuje głosów, że czas dogadać się Kremlem

"Podobno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos nie brakuje głosów, że już czas dogadać się z Kremlem" - napisał we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Zastrzegł, że Ukraina nie handluje swoją suwerennością. Taką postawę popiera aż 82 proc. Ukraińców, którzy nie godzą się na żadne ustępstwa terytorialne wobec Rosji.

Share
Michajło Podolak Michajło Podolak Fot: 2022 Anadolu Agency
d4lggpy

"Podobno w kuluarach WEF nie brakuje głosów, że może czas wstrzymać ogień, dogadać się z Kremlem i wrócić do biznesu z Rosją. Czy to nowy wirus ślepoty?" - napisał na Twitterze Podolak.

"Ukraina nie handluje suwerennością, by ktoś mógł wypełnić swój portfel. Najkrótsza ścieżka do zakończenia wojny to broń, pieniądze, embargo" - dodał.

Ukraińcy przeciw ustępstwom

W ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej w dniach 13-18 maja przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie (KIIS), badacze pytali respondentów o opinię na temat ewentualnego oddania Rosji części terytorium, by osiągnąć pokój. 82 proc. odpowiedziało, że żadne ustępstwa terytorialne nie wchodzą w grę, nawet jeśli wojna miałaby potrwać dłużej i zagrozić niepodległości Ukrainy.

d4lggpy

10 proc. badanych oceniło, że niektóre tereny można oddać, by doprowadzić do pokoju i zagwarantować niepodległość państwa, a 8 proc. oświadczyło, że trudno na to pytanie odpowiedzieć.

We wszystkich regionach Ukrainy przeciwko ustępstwom terytorialnym była większość badanych. Nawet na wschodzie kraju, gdzie trwają obecnie intensywne walki, 68 proc. respondentów sprzeciwiło się ustępstwom (dopuszcza je 18 proc. badanych), a na południu przeciwnych było 83 proc. (dopuszcza je 9 proc.).

Przeciwko ustępstwom wypowiedziało się też 77 proc. mieszkańców terenów obecnie okupowanych przez Rosję (dopuszcza je 18 proc.). Wśród osób, które uciekły z terenów okupowanych, przeciwnych ustępstwom było 82 proc. badanych (dopuszcza je 5 proc.).

Niezrozumienie na Zachodzie

KIIS zwrócił uwagę na komentarz opublikowany niedawno przez amerykański dziennik "New York Times", w którym redaktorzy gazety sugerowali, że pewne ustępstwa terytorialne wobec Rosji powinny być poczynione, aby nastąpił pokój.

d4lggpy

Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją kijowski instytut utrzymywał kontakty z mediami na Zachodzie i odnotował wśród nich "głębokie niezrozumienie realiów Ukrainy i Ukraińców", pomimo szeregu wiarygodnych badań opinii publicznej. To niezrozumienie doprowadziło do błędnych założeń, na przykład opinii, że "Kijów padnie w ciągu trzech dni" – podał Ukrinform.

Źródło: PAP

Konieczne negocjacje. Buzek komentuje sytuację po wojnie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lggpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4lggpy
d4lggpy
Więcej tematów