Donosy na rodziców Grety Thunberg. Twierdzą, że dziewczynka może być wykorzystywana
16-letnia Greta Thunberg nie chodzi do szkoły, wdaje się w spory z politykami i poddana jest ciągłej krytyce. Zdaniem części Szwedów, dziewczynka może być wykorzystywana do realizacji ambicji dorosłych. Sprawę badają już służby socjalne.
Coraz więcej osób zastanawia się, czy za Gretą Thunberg nie stoją rodzice (znany aktor i śpiewaczka operowa) oraz giganci energetyczni. Do służb socjalnych sztokholmskiej dzielnicy Kungsholmen, gdzie zameldowana jest rodzina Grety, wpłynęły donosy osób zatroskanych zdrowiem 16-latki.
Podkreślają, że Greta płakała podczas jednego z wystąpień, zrezygnowała ze szkoły (obowiązek edukacji w Szwecji obowiązuje do 16. roku życia), a także dwukrotnie opłynęła Atlantyk, co mogło być dla niej wyczerpujące. W donosach zamieścili zrzuty ekranu z setkami negatywnych komentarzy, jakie pojawiają się w sieci pod adresem aktywistki. Zaznaczają, że czytając tak mocne opinie dziecko jest narażone na dodatkowy stres.
Greta Thunberg twarzą zmian klimatu. "Tą sprawą powinny zająć się władze"
Jedną z autorek donosu na rodziców Grety jest Yvsa Haeggstroem z miasta Karlstad na zachodzie Szwecji. - Nie mam nic osobiście do Grety, ale uważam, że jest wykorzystywana. Tą sprawą powinny zająć się władze - uważa. Dodaje, że podobnych zgłoszeń jest więcej, ale ze względu na poufność takich informacji służby nie przekazują szczegółów publicznie.
Przypomnijmy, że sprawy dotyczące dobra dziecka są w Szwecji bardzo szczegółowo rozpatrywane. Jeśli są uzasadnione powody, sprawa niewłaściwego wypełniania obowiązków rodzicielskich jest przekazywana policji.
Zobacz też: Nowe oskarżenia pod adresem Tomasza Grodzkiego. Jest reakcja marszałka
"U Grety Thunberg lęk przed zmianami klimatycznymi pojawił się w wieku ośmiu lat, gdy po obejrzeniu w szkole filmu edukacyjnego o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, nastolatka na skutek szoku popadła w depresję. Przestała jeść i chodzić do szkoły. Wiadomo, że zaniepokojeni rodzice długo szukali pomocy, odwiedzając dziesiątki gabinetów lekarskich" - przypomina polskieradio.pl.
Greta Thunberg poinformowała ostatnio, że na pewien czas wraca do domu. Jej setki podróży, przemówień i ciągła walka nie zmieniły świata. Ostatnia runda negocjacji klimatycznych podczas COP25 w Madrycie na początku grudnia zakończyła się fiaskiem. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał to "straconą szansą".
Źródło: polskieradio.pl