Donald Tusk: zwrócimy się do innych państw, które będą dotknięte decyzjami Berlina
Donald Tusk skomentował decyzję Berlina o zaostrzeniu kontroli na granicach. - Zwrócimy się w najbliższych godzinach do innych państw, które będą dotknięte decyzjami Berlina o pilne konsultacje w sprawie działania na forum europejskim - oznajmił premier RP.
Szef rządu podczas wtorkowej Narady Kierowników Placówek Dyplomatycznych RP podkreślał, że bardzo zależy mu na tym, by polscy ambasadorzy byli "promotorami" oraz - kiedy trzeba - "adwokatami" polskiej polityki w tych - jak mówił - "niełatwych czasach" i "niełatwych kontekstach".
Tusk odniósł się do sytuacji i decyzji rządu Niemiec. - Spodziewamy się jutro decyzji Niemiec o zaostrzeniu kontroli na granicy z sąsiadami, w tym z Polską. To de facto zawieszenie strefy Schengen na dużą skalę - zaznaczył premier. - W reakcji na błędy polityki niemieckiej sprzed wielu lat. Tego typu działania są z polskiego punktu widzenia nie do zaakceptowania. To wewnętrzna polityka Niemiec prowadzi do takich kroków, a nie nasza polityka wobec nielegalnej imigracji. Potrzebujemy pełnego wsparcia ze strony Niemiec i Unii Europejskie - dodał.
Tusk mówił również o sytuacji na wschodniej granicy i "parawojenne zachowania" Białorusi. - To wy musicie tłumaczyć naszym partnerom, że działania, które podejmujemy na tej granicy, czasami kontrowersyjne, wymagające odwagi, wymagające czasami przekraczania granic wyznaczonych przez rutynę, to działania nie tylko na rzecz polskiego bezpieczeństwa, ale i bezpieczeństwa całej Europy - zwrócił się do ambasadorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja byłaby w stanie użyć broń nuklearnej? "Zarządzanie strachem"
Zdaniem polskiego premiera wobec naszych najważniejszych sąsiadów potrzebujemy polityki "twardej, ale wyrafinowanej". Nawiązując do Ukrainy, premier ocenił, że Polska powinna odnosić się do tego kraju "z pełną empatią", w której musi być jednak miejsce na "pełne zrozumienie naszych narodowych interesów".
- Wielka gotowość narodu polskiego do wspierania Ukrainy w konfrontacji z agresorem nie może przesłaniać tego pola polskich interesów wtedy, kiedy są one czasami w obiektywnym konflikcie z interesami ukraińskimi - powiedział.
Tusk przekonywał również, że - jeśli chodzi o wytyczanie polityki europejskiej wobec Ukrainy - Polska jest najbardziej wiarygodnym partnerem oraz autorytetem w Unii Europejskiej. - Europejska polityka musi być coraz bardziej polską polityką - podkreślił.