Trwa ładowanie...

Donald Tusk wydał krótkie oświadczenie ws. Rosji. Mocne słowa

"Potępiam użycie siły przez Rosjan w Morzu Azowskim. Władze rosyjskie muszą wydać ukraińskich marynarzy, statki i powstrzymać się od dalszych prowokacji" - oznajmił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Share
Donald Tusk wydał krótkie oświadczenie ws. Rosji. Mocne słowa
Źródło: Forum, Fot: Yves Herman
d27t4u3

Donald Tusk zamieścił komentarz na Twitterze. Jak poinformował, omówił już sytuację z prezydentem Petro Poroszenko i jeszcze dziś spotka się z jego przedstawicielami.

"Europa pozostanie zjednoczona w poparciu dla Ukrainy" - zapewnił Tusk.

Wcześniej zaniepokojenie eskalacją napięcia między Ukrainą i Rosją wyraził m.in. minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Wezwał obie strony do natychmiastowej deeskalacji konfliktu.

Rosyjska straż przybrzeżna zablokowała ukraińskim jednostkom przejście przez Cieśninę Kerczeńską, taranując przy tym jeden z okrętów. Trzy ukraińskie jednostki zostały zajęte, kilka osób zostało rannych. Pojawiają się informacje, że Rosjanie otworzyli ogień.

d27t4u3

Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Rosyjski wywiad FSB tłumaczył postępowanie straży rzekomym naruszeniem przez Ukrainę rosyjskiej granicy.

Z powodu incydentu parlament Ukrainy może ogłosić stan wojenny. - Rosja nie może tak po prostu strzelać do naszych okrętów - podkreślił Poroszenko.

"Nie dajcie Polski wkręcić w nie naszą wojnę"

W sprawie konfliktu Ukraina-Rosja zaapelował do polskiego rządu poseł Marek Jakubiak. "Nie dajcie Polski wkręcić w nie naszą wojnę" - napisał na TT . - W interesie Polski jest wskazywanie, że Rosja to agresywny kraj; mówię, by ws. Ukrainy nie przekroczyć czerwonej cienkiej linii. Ukraińcy marzą, byśmy się zaangażowali w konflikt, ja nie widzę w tym żadnego interesu - tłumaczył w programie "Tłit".

Zobacz: Marek Jakubiak apeluje do rządu ws. konfliktu Ukraina-Rosja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27t4u3

Podziel się opinią

Share
d27t4u3
d27t4u3
Więcej tematów