PublicystykaDonald Tusk wróci do rodzimej polityki? Polacy zdecydowali

Donald Tusk wróci do rodzimej polityki? Polacy zdecydowali

O tym, że Donald Tusk miałby wrócić do Polski i stanąć na czele opozycji, której celem będzie odsunięcie od władzy PiS, mówi się od kilku miesięcy. Rząd Tuska jednak ma więcej przeciwników niż zwolenników - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Donald Tusk wróci do rodzimej polityki? Polacy zdecydowali
Źródło zdjęć: © East News | AFP/Dario Pignatelli
Ewa Koszowska

08.12.2017 | aktual.: 12.12.2017 17:04

Po tym, jak PiS i prezydent wyrazili oburzenie, że Donald Tusk "wychodzi poza swoje kompetencje", w obronie szefa Rady Europejskiej stanęła była premier Ewa Kopacz. Na antenie TVN24 stwierdziła, że tweet Tuska to "dobrze postawiona diagnoza". - Oprócz tego, że jest przewodniczącym Rady Europejskiej, jest też patriotą. Trudno, żeby odciął się od spraw polskich i stracił nagle bakcyla politycznego - wyjaśniła.

Tusk dba o interesy Polski?

Zapytaliśmy Polaków, czy Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej dba o interesy Polski. Większość respondentów (44 proc.) uważa, że im szkodzi. 30 proc. badanych uważa dokładnie na odwrót. A 26 proc. nie ma zdania na ten temat.

Obraz
© WP.PL

Szanse na powrót

Pojawiły się też komentarze, że w ten sposób szef Rady Europejskiej chce wrócić do rodzimej polityki. Tylko 27 proc. Polaków chce, by Donald Tusk wrócił do Polski i stanął na czele opozycji, której celem będzie odsunięcie od władzy PiS. Większość (42 proc.) nie życzy sobie jego powrotu. 31 proc. badanych nie umie tego ocenić.

Trzeba jednak zaznaczyć, że większość wyborców Platformy Obywatelskiej (87 proc.) i Nowoczesnej (69 proc.) z niecierpliwością czeka w Polsce na Tuska. Ci, którzy nie chcą jego powrotu, to przede wszystkim sympatycy PiS (zaledwie 5 proc.) i Kukiz'15 (17 proc.).

Obraz
© WP.PL

Tusk obali rząd PiS?

Na pytanie, czy Donald Tusk jako przywódca opozycji ma szansę odsunąć PiS od władzy, 37 proc. Polaków odpowiedziało, że nie. Odmiennego zdania jest 27 proc. badanych, a 36 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Obraz
© WP.PL

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-4 grudnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1068). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)