Trwa ładowanie...

Donald Tusk w Tunezji: Unia Europejska będzie z wami

Donald Tusk zapewnił o unijnym wsparciu dla Tunezji. Szef Rady Europejskiej odwiedził ten kraj dwa tygodnie po ataku terrorystycznym w Muzeum Bardo.

Share
Donald Tusk w Tunezji: Unia Europejska będzie z wami
Źródło: PAP/EPA, fot: MOHAMED MESSARA
d4ca8z5

Szef Rady Europejskiej rozmawiał z przedstawicielami tunezyjskich władz o tym, jak zacieśnić współpracę między UE, a Tunezją, aby poprawić bezpieczeństwo w kraju i pomóc w dalszych przemianach demokratycznych. Szef Rady chwalił Tunezyjczyków za ich dotychczasowe wysiłki.

- Zapewniam, że Unia Europejska będzie z wami na każdym kroku dalszej drogi, w sensie politycznym i gospodarczym, pomagając wzmocnić tę niesamowitą transformację - mówił Tusk.

Szef Rady Europejskiej odwiedził także Muzeum Bardo, w którym doszło do ataku. - To dom wielkich śródziemnomorskich cywilizacji. Terroryści uderzyli w tę wspaniałą przeszłość, a teraz chcą zniszczyć obiecującą przyszłość. Razem stawimy czoła temu zagrożeniu - mówił.

d4ca8z5

Atak na Muzeum Bardo

18 marca uzbrojeni w karabiny Kałasznikowa napastnicy zaatakowali Muzeum Bardo. Zginęły 23 osoby, w tym 20 obcokrajowców. Wśród zabitych byli m.in. turyści z Polski, Japonii, Francji i Włoch.

Dwaj napastnicy ponieśli śmierć w dniu ataku. W sobotę podczas operacji terrorystycznej zabito ważnego dowódcę islamistów, który miał pomóc zorganizować zamach na muzeum.

Sektor turystyczny jak kluczową gałęzią tunezyjskiej gospodarki. Jednak po jaśminowej rewolucji z początku 2011 roku nie udało się wrócić do poziomu sprzed tych burzliwych wydarzeń; eksperci obawiają się kolejnego spadku zainteresowania turystów tym kierunkiem po zamachu na muzeum.

W 2014 roku wpływy z turystyki odnotowały lekki wzrost, nadal jednak pozostając poniżej poziomu z roku 2010. Liczba turystów w ubiegłym roku okazała się jednak niższa niż rok wcześniej - wyniosła 6,07 miliona wobec 6,27 miliona w 2013 roku.

Zobacz również film: Tunezyjczycy: nie jesteśmy terrorystami

d4ca8z5

Podziel się opinią

Share
d4ca8z5
d4ca8z5
Więcej tematów