Trwa ładowanie...
d41k86y

Donald Tusk w Estonii. Będzie rozmawiał o sytuacji na Ukrainie

Donald Tusk kontynuuje cykl spotkań na temat rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie. Premier przybył do Tallinna, gdzie będzie rozmawiał z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii. Następnie pojedzie do Sztokholmu i Helsinek.
Share
Donald Tusk
Donald TuskŹródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d41k86y

W spotkaniu w Tallinnie udział wezmą, oprócz Tuska, premier Litwy Algirdas Butkeviczius, Łotwy - Laimdota Straujuma oraz Estonii - Andrus Ansip.

Rozmowy w stolicy Estonii odbędą się w ramach cyklicznych spotkań premierów krajów bałtyckich. Ostatnie spotkanie w tym formacie z udziałem strony polskiej odbyło się w 2010 roku w Warszawie. Tematem rozmów, oprócz kryzysu na Ukrainie, będzie współpraca w zakresie polityki bezpieczeństwa, energetyki oraz transportu.

Tego samego dnia Donald Tusk uda się do Sztokholmu na rozmowy z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem oraz do Helsinek, gdzie spotka się szefem fińskiego rządu Jyrkim Katainenem.

d41k86y

Szwecja i Polska są pomysłodawcami inicjatywy Partnerstwa Wschodniego - polityki Unii Europejskiej wobec państw położonych w jej wschodnim sąsiedztwie: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do UE poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości i standardy.

Podróż polskiego premiera to ciąg dalszy cyklu spotkań w sprawie Ukrainy. Tusk w piątek rozmawiał o ukraińskim kryzysie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie, w Oxfordshire spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Dzień wcześniej w Brukseli Tusk rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem. W czwartek wieczorem był w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Francois Hollande'em. W środę w Budapeszcie polski premier rozmawiał z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Po tych wizytach Tusk ocenił, że udało się uzyskać jednolite stanowisko państw UE, że Ukraina jest nadal "wspólnym problemem, wspólną odpowiedzialnością", co oznacza potrzebę kontynuacji europejskiej drogi tego kraju. Zdaniem premiera politycy, z którymi rozmawiał, zdają sobie sprawę, że umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina "musi być nadal na stole".

d41k86y

Podczas rozmów Tuska z politykami krajów UE była też mowa o tym, że może ziścić się czarny scenariusz i dojść do siłowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie; pojawiły się nawet sygnały, że państwa Unii, zwłaszcza graniczące z Ukrainą - Polska, Słowacja czy Węgry - będą musiały przyjąć falę uchodźców z tego kraju.

Antyrządowe protesty na Ukrainie, które wybuchły w listopadzie ubiegłego roku po decyzji prezydenta Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w krwawe zamieszki między demonstrantami a siłami ukraińskiego MSW.

d41k86y

Podziel się opinią

Share
d41k86y
d41k86y
Więcej tematów