Trwa ładowanie...

Donald Tusk składa gratulacje nowej szefowej KE. I Europie

"Gratulacje dla Ursuli von der Leyen. Gratulacje dla Europy" - napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Tak skomentował jej wybór na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Share
Donald Tusk składa gratulacje nowej szefowej KE. I Europie
Źródło: PAP
d2bwyp0

Ursula von der Leyen została we wtroek wybrana przez Parlament Europejski na stanowisko nowej szefowej Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą głosowało 383 europosłów, przeciwko było 327, wstrzymało się 22.

Wśród pierwszych osób, które za pośrednictwem Twittera złożyły gratulacje nowej przewodniczącej KE, był Donald Tusk.

"Gratulacje von der Leyen. Wreszcie, pierwsza kobieta stanęła na czele Komisji Europejskiej. Ta praca jest ogromną odpowiedzialnością i wyzwaniem. Jestem pewien, że będziesz wspaniałym przewodniczącym. Witamy w domu!" - napisał dotychczasowy szef KE Jean-Claude Juncker.

d2bwyp0

Gratulacje złożył także Frans Timmermans, jeszcze do niedawna rozpatrywany jako kandydat na szefa KE. "Serdecznie gratuluję. Dzisiaj zdobyła Pani mandat demokratyczny Europarlamantu do tego, by zrealizować zielony i społeczny program, który zaprezentowała pani rano. Nie mogę się doczekać współpracy w nowej Komisji Europejskiej, by uczynić Europę sprawiedliwą i wolną" - napisał na swim profilu na Twitterze.

"Pierwsza kobieta w dziejach EWG-UE - przewodnicząca Komisji Europejskiej przeszła dzięki głosami europosłow PiS! Nasze 26 głosów zdecydowało o jej zwycięstwie 9 głosami! Teraz czas na lepsza jakość w relacjach KE- Rząd RP" - komentował wybór von der Leyen europoseł PiS Ryszard Czarnecki. W rozmowie z TVN24 przyznał, że ma nadzieję, że nowa szefowa KE, będzie pamiętać "komu zawdzięcza ten wybór".

"Gratulacje dla przewodniczącej Komisji Europejskiej, Pani Ursula von der Leyen. To bardzo ważny dzień dla Europy, kiedy kobieta bierze w obronę rządy prawa" - napisał na swoim profilu na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa.

- Poparcie tej kandydatury było wynikiem porozumienia między unijnymi przywódcami - przypomniał po głosowaniu europoseł PiS Joachim Brudziński. - Przy akceptacji premiera Morawieckiego jest to z punktu widzenia interesów Polski optymalny wybór - wyjaśnił.

d2bwyp0

- Z naszego punktu widzenia ta kandydatura jest dobra ze względu na jednoznaczną postawę wobec Federacji Rosyjskiej i agresywnej polityki. Ze względu na wagę jaką przykłada do obronności, do współpracy obronnej na poziomie Europy - ocenił wybór nowej przewodniczącej KE w Polsat News minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Mniej optymistycznie do nowej szefowej nastawiony jest były szef MSZ Witold Waszczykowski. - Mogę powiedzieć, że dzisiejsze wystąpienie było jeszcze gorsze, dlatego że jeśli w ubiegłym tygodniu mieliśmy jakieś nadzieje, że pani von der Leyen będzie prowadzić jakąś politykę umiarkowaną, to dzisiaj zaproponowała politykę skrajnie lewicową, czerwoną, zieloną. Nie przekonała pewnie wszystkich, bo pewnie Zielonych nie przekonała, ale być może kupiła socjalistów - stwierdził Waszczykowski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

d2bwyp0

Podziel się opinią

Share
d2bwyp0
d2bwyp0
Więcej tematów