Trwa ładowanie...
d49jjn1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Donald Tusk przed szczytem G7 apeluje o jedność w kwestii sankcji wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał przywódców siedmiu najbardziej wpływowych krajów Zachodu przed szczytem G7 w bawarskim Elmau do utrzymania jednolitego stanowiska ws. sankcji wobec Rosji nałożonych na nią po aneksji Krymu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk z żoną Małgorzatą oraz Angela Merkel z mężem Joachimem Sauerem w bawarskim Kruen
Donald Tusk z żoną Małgorzatą oraz Angela Merkel z mężem Joachimem Sauerem w bawarskim Kruen (PAP/EPA, Fot: Michael Kappeller)
d49jjn1

Tusk powiedział na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad, że jedyną kwestią, jaka może być dyskutowana, jest ewentualne zaostrzenie sankcji. - Jeżeli ktoś zamierza podjąć debatę o systemie sankcji, to przedmiotem dyskusji może być jedynie ich zaostrzenie - wyjaśnił były premier RP, cytowany przez agencje. Tusk wyraził przekonanie, że szczyt G7 w Bawarii potwierdzi jedność (Zachodu) w kwestii sankcji.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział przed południem podczas spotkania z Angelą Merkel w Kruen, że jednym z tematów szczytu będzie agresywna polityka Moskwy wobec Ukrainy.

Doradcy Obamy zapowiadali na początku tygodnia, że prezydent USA będzie na szczycie G7 apelował o utrzymanie presji na Rosję. Priorytetem prezydenta jest zachowanie jedności w sprawie przedłużenia już nałożonych sankcji, a nie ich zaostrzenia.

d49jjn1

Restrykcje wobec Rosji zamierza także przedłużyć UE w związku z ostatnimi wydarzeniami na wschodzie Ukrainy.

Szczyt G7

Podczas rozpoczynającego się dziś szczytu G7 w zamku Elmau w Bawarii przywódcy siedmiu najbardziej wpływowych państw Zachodu będą do poniedziałku dyskutować o klimacie, prawach kobiet, walce z pandemiami i głodem, a także o Ukrainie i Grecji. Gospodarzem szczytu jest Angela Merkel.

Pierwsze posiedzenie robocze poświęcone jest problemom gospodarki światowej, zrównoważonemu rozwojowi i wspólnym wartościom. Następnie uczestnicy szczytu zajmą się kwestią handlu światowego, w tym kontrowersyjną umową o wolnym handlu między Unią Europejską a USA (TTIP).

d49jjn1

Wieczorem przywódcy będą rozmawiać o polityce międzynarodowej. Głównymi tematami tej sekcji będzie sytuacja na Ukrainie i polityka wobec Rosji, a także sytuacja w Grecji.

Oprócz Merkel i Obamy w niedzielnym spotkaniu uczestniczyć będą premierzy - Kanady Stephen Harper, Wielkiej Brytanii David Cameron, Japonii Shinzo Abe, Włoch Matteo Renzi oraz prezydent Francji Francois Hollande.

Obradom towarzyszą protesty przeciwników szczytu G7. Demonstranci próbują zablokować drogi prowadzące do miejsca spotkania.

d49jjn1

Podziel się opinią

Share

d49jjn1

d49jjn1
Więcej tematów