Donald Tusk powołuje blok obywatelski
Szef PO Donald Tusk oświadczył, że
odpowiedzią Platformy na "partyjny układ" jaki - jego zdaniem -
stworzy znowelizowana przez Sejm ordynacja wyborcza do
samorządów będzie blok obywatelski, w którym obok PO znajdą się
osoby bezpartyjne i lokalne komitety obywatelskie.
25.08.2006 | aktual.: 06.10.2006 14:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
PO zamierza zaskarżyć tryb i sposób w jakim została nowelizacja przyjęta do Trybunału Konstytucyjnego.
PiS trzy razy odwróciło się plecami do obywateli w czasie uchwalania nowej ordynacji - podkreślił Tusk na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.
Jak wyliczał, po pierwsze PiS odrzuciło szansę wprowadzenia w wyborach samorządowych okręgów jednomandatowych (co proponowała PO). Odrzuciło możliwości wyboru człowieka przez człowieka - zaznaczył.
Po drugie, jak dodał, w trakcie prac komisji samorządowej PiS odrzuciło ideę wysłuchania publicznego - uniemożliwiło wypowiedzenie się obywatelom i organizacjom społecznym w sprawie zmian w ordynacji.
Po trzecie PiS odrzuciło istotę samorządności lokalnej uniemożliwiając skuteczne startowanie lokalnym komitetom - mówił Tusk.
To - jego zdaniem - oznacza, że PiS wraz koalicjantami zadecydowało o tym, żeby w wyborach skutecznie kandydowały wyłącznie układy partyjne. Stąd - argumentował Tusk - PO czuje się zobowiązana wesprzeć wszystkie lokalne wspólnoty.
Mimo gwałtu koalicji na samorządności lokalnej mówimy: można wygrać wybory samorządowe dla demokracji lokalnej
, Dlatego odpowiedzią na układ partyjny, jaki ta ordynacja ma zbudować, będzie blok obywatelski. Blok, w którym obok Platformy, znaleźć się mogą osoby bezpartyjne i wspólnotowe komitety lokalne - oświadczył Tusk.
Będziemy dalej walczyć o ordynację. Na pewno zaskarżymy sposób i tryb wprowadzania tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział poseł PO Waldy Dzikowski.
Potwierdził, że partie opozycyjne wspólnie zorganizują wysłuchanie publiczne. Odbędzie się ono 5 września w Warszawie.
Wcześniej Sejm głosami koalicji przyjął zmiany w ordynacji samorządowej umożliwiające grupowanie list. Opozycja w proteście przeciwko trybowi prac nad ordynacją zbojkotowała głosowanie.