PolskaDonald Tusk: policja nie kojarzy się dziś z przemocą

Donald Tusk: policja nie kojarzy się dziś z przemocą

Policja nie kojarzy się dziś z przemocą, lecz z bezpieczeństwem; funkcjonariusze, którzy twardo bronią prawa, mają wsparcie władz; kto podnosi rękę na policjanta, podnosi rękę na państwo polskie - mówił premier Donald Tusk, który wziął udział w obchodach 95-lecia policji w Warszawie.

26.07.2014 | aktual.: 26.07.2014 16:24

- Poza tym świętem potrzebujecie także wsparcia tych, którzy rozumieją, jak trudna, wymagająca jest wasza służba dla ojczyzny i obywateli. Minęły dawno czasy, kiedy policja kojarzyła się niektórym obywatelom z przemocą. Dzisiaj to skojarzenie jest dokładnie odwrotne. Dla przygniatającej większości Polaków słowo policja jest synonimem słowa bezpieczeństwo - powiedział premier.

- Niezależnie od sytuacji, w jakiej się czasami musicie znaleźć, niezależnie od środków i narzędzi, jakich musicie czasami użyć, władza publiczna, państwo polskie będzie po waszej stronie - zadeklarował premier. - A ci przestępcy, ci, którzy narażają prawo, godzą w bezpieczeństwo obywateli, a często także w bezpieczeństwo tych, którzy noszą mundur, muszą wiedzieć, że nie pozostaną bezkarni. Muszą wiedzieć, że Kiedy będzie trzeba, policja użyje środków, łącznie z bronią, kiedy nie ma innego wyjścia - dodał szef rządu. zaznaczył, że każdy taki przypadek jest badany, wyraził uznanie dla powściągliwości funkcjonariuszy.

Wyraził wdzięczność funkcjonariuszom, "którzy nie wahają się zaryzykować własnym zdrowiem i życiem, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo naszego państwa". Zwrócił uwagę, że społeczne zaufanie do policji rośnie, chociaż policjanci biorą udział w akcjach, "które mogą być kontrowersyjne".

Dziękował policjantom zaangażowanym w zwalczanie przemocy w rodzinie. - To trudne i niewdzięczne zadanie wymagające profesjonalizmu, odwagi cywilnej i także stosownej delikatności - mówił premier.

"Systematycznie poprawia się stan bezpieczeństwa"

- W ciągu ostatnich lat systematycznie poprawia się stan bezpieczeństwa, a większość Polaków dobrze ocenia służbę policjantów - powiedział z kolei komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński.

Szef KGP nawiązał do niedawnych wydarzeń z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie na ulicy policjanci postrzelili agresywnego mężczyznę. - Swoim zachowaniem stanowił on bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia policjantów oraz osób postronnych. Bezpieczeństwo osobiste policjanta, który jest reprezentantem prawa i praworządności oraz bezpieczeństwo obywateli są w naszych działaniach wartością najważniejszą. Będziemy je chronić w każdej sytuacji, zgodnie z zasadami i policyjnymi procedurami - mówił Działoszyński.

Komendant przywołał najnowsze badania opinii publicznej CBOS odnoszące się do oceny pracy policji. - 67 procent Polaków, pytanych o ocenę działalności policji, wystawia nam dobre oceny. Ponad 72 procent dobrze ocenia służbę policjantów w rejonie ich miejscu zamieszkania. Prawie 90 procent czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Ten rekordowo wysoki wynik poczucia bezpieczeństwa, najlepszy od 1987 r., ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości i wzrostem naszej skuteczności - powiedział Działoszyński.

- Poczucie dobrze realizowanych zadań, nie zwalnia nas jednak od bieżącego monitorowania stanu bezpieczeństwa i reagowania wszędzie tam, gdzie pojawiają się nowe zagrożenia. Dlatego ściśle współpracujemy z ośrodkami naukowo-badawczymi i wykorzystujemy ich dorobek w zakresie pozyskiwania nowoczesnych technologii, dzięki którym możemy prowadzić coraz skuteczniejszą walkę z przestępcami - podkreślił.

Komendant mówił także o bezpieczeństwie na polskich drogach. - Zdecydowanie mniej jest wypadków, zabitych i rannych. Do tego przyczyniła się niewątpliwie coraz większa aktywność policjantów ruchu drogowego. Codziennie przeprowadzanych jest 15 tys. kontroli drogowych, podczas których ujawnianych jest wielu nietrzeźwych kierujących - powiedział Działoszyński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)