Trwa ładowanie...
d9s9isy

Donald Tusk i jego syn przed komisją ds. Amber Gold?

• Komisja ds. Amber Gold będzie chciała wyjaśnić rolę Michała Tuska, który pracował dla firmy lotniczej OLT Express - donosi "Super Express"
• Na jej czele stał Marcin P., główny oskarżony w aferze Amber Gold

• Na sejmowe przesłuchanie zostanie też wezwany były premier Donald Tusk?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk i jego syn przed komisją ds. Amber Gold?
(PAP/EPA, Fot: Abaca)
d9s9isy

Według ustaleń "Super Expressu", komisja ds. Amber Gold będzie chciała wyjaśnić rolę Michała Tuska, który pracował dla firmy lotniczej OLT Express. Na jej czele stał Marcin P., główny oskarżony w aferze Amber Gold.

"To jest raczej przesądzone, oczywiste"

- Zarówno Donald Tusk, jak i Michał Tusk powinni stanąć przed komisją. Nastąpi to w przyszłym roku. Jeśli chodzi o byłego premiera, to byłby pytany o wszystko, co dotyczyło podległych mu ministerstw, kiedy był premierem. A jeśli chodzi o Michała Tuska, to tutaj pojawia się kwestia jego pracy w OLT - zapowiada przewodnicząca komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS).

d9s9isy

- Jeśli będzie potrzeba takiej konfrontacji, to nie można wykluczyć, że zdecydujemy się na taką czynność procesową. Na pewno obaj powinni zostać przesłuchani - dodaje członek komisji, poseł PiS Stanisław Pięta.

O tym, że były premier zostanie przesłuchany przez komisję, Wassermann mówiła już w połowie listopada. - To jest raczej przesądzone, oczywiste - stwierdziła w programie "Minęła dwudziesta" (TVP Info) przewodnicząca sejmowej komisji ds. Amber Gold.

Afera Amber Gold

Amber Gold, firma powstała na początku 2009 roku, miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

d9s9isy

KNF w grudniu 2009 roku złożyła doniesienie do prokuratury, podejrzewając, że firma prowadzi działalność bankową, ale nie ma wymaganych zezwoleń. Sprawą zajęła się wówczas Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz, która po miesiącu odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa.

13 sierpnia 2012 roku Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

oprac.: Marek Grabski

d9s9isy

Podziel się opinią

Share
d9s9isy
d9s9isy
Więcej tematów