Trwa ładowanie...
Donald Trump

Donald Trump może wydać nowy dekret zakazujący wjazdu do USA

Biały Dom potwierdził w niedzielę, że po zawieszeniu przez sąd w San Francisco dekretu prezydenta USA Donalda Trumpa o czasowym ograniczeniu imigracji wśród rozważanych możliwości jest wydanie nowego prezydenckiego dekretu.

Share
Donald Trump może wydać nowy dekret zakazujący wjazdu do USA
Źródło: AFP
d401pic

Już w piątek prezydent Donald Trump wspomniał o możliwości "całkiem nowego dekretu" i zapowiedział, że ogłosi jakieś kroki "być może w poniedziałek albo wtorek".

- Rozpatrujemy wszystkie możliwe opcje - powiedział prezydencki doradca Stephen Miller w wywiadzie dla telewizji Fox News. Wśród nich jest wniesienie w trybie pilnym odwołania do Sądu Najwyższego, obronę stanowiska Białego Domu przed sądami federalnymi niższej instancji albo wydanie zupełnie nowego dekretu.

d401pic

- Nie ma wątpliwości co do prerogatyw prezydenckich. Prezydent może zabronić niektórym osobom wjazdu na terytorium- powiedział Stephen Miller. A decyzję Sądu Apelacyjnego w San Francisco o zawieszeniu obowiązywania dekretu zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw muzułmańskim nazwał „uzurpowaniem władzy”.

Zdaniem krytyków decyzji Sądu Apelacyjnego, w tym samego prezydenta Donalda Trumpa, orzeczenie sędziów zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców Ameryki, gdyż wśród przybyszów mogą być terroryści. Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że 72 proc. uchodźców przyjętych w USA od 3 do 11 lutego pochodziło z państw objętych zakazem. Stwierdził również, że wyrok sądu jest motywowany „politycznie” i zapowiedział zwycięstwo w walce z „tym orzeczeniem w sądach”.

Rozporządzenie Donalda Trumpa

Rozporządzenie wydane przez prezydenta Donalda Trumpa 27 stycznia przewidywało bezterminowe wstrzymanie imigracji do Stanów Zjednoczonych z Syrii oraz na 90 dni z Iraku, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Wykonywanie dekretu Donalda Trumpa zostało wstrzymane przez sędziego sądu okręgowego w Seattle Jamesa Robarta. Tę decyzję podtrzymali w czwartek troje sędziów Sądu Apelacyjnego w San Francisco. Na mocy decyzji sądów, osoby z państw objętych dekretem są wpuszczane do USA.

Według amerykańskich mediów kontrola dokumentów i bagaży osób przybywających z państw objętych zawieszonym dekretem Trumpa jest o wiele bardziej skrupulatna niż wcześniej.

d401pic

Podziel się opinią

Share
d401pic
d401pic
Więcej tematów