Dolny Śląsk w miniaturze - największa makieta kolejki w Polsce powstała we Wrocławiu

Na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu można zobaczyć największą makietę kolejki w Polsce. Jej powierzchnia to 150 m2. Jednak dla twórców to za mało i chcą ją zwiększyć trzykrotnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolny Śląsk w miniaturze - największa makieta kolejki w Polsce powstała we Wrocławiu
(facebook.com/kolejkowo)
WP

Na Dworzec Świebodzki we Wrocławiu powróciły pociągi – na razie jednak tylko w rozmiarze mini. Otwarta dla zwiedzających została największa w Polsce makieta kolejki. Na 150 m2 twórcy stworzyli krainę, którą sami zwą Kolejkowem. Można w niej zobaczyć najbardziej charakterystyczne dla Dolnego Śląska budowle.

Na makiecie można bez trudu odnaleźć dwa karkonoskie szczyty – Karpacz oraz Śnieżkę, wrocławski Rynek, Dworzec Świebodzki, stację kolejową w Karpaczu czy wieżowce znane wrocławianom z ul. Zaporoskiej. Skala makiety to ok. 1:22,5.

Przy stworzeniu największej w Polsce makiety pracowało przez blisko dwa lata 12 modelarzy. Poza wieloma budynkami i samochodami, znalazło się na niej około 700 figurek ludzi, ukazanych przy wykonywaniu różnych czynności, m.in. koszeniu zboża, oczekiwaniu na pociąg czy grillowaniu. Obecnie po makiecie porusza się dziewięć pociągów, tramwaj oraz radiowóz policyjny.

WP

- Planujemy rozbudować makietę do rozmiaru ok. 450 m2. Chcemy także zwiększyć ilość poruszających się po niej pojazdów, a także pozwolić widzom na kierowanie kilkoma z nich – mówi Jakub Paczyński, jeden z twórców Kolejkowa. Ponadto modelarze chcą przedstawić nad makietą symulację zmieniających się pór dnia, a nawet pokazać padającą nad Kolejkową mżawkę.

Kolejkowo można zobaczyć codziennie od godziny 10:00 do 18:00 na wrocławskich Dworcu Świebodzkim. Koszt biletów to 15 i 19 złotych.

Polub WP Wiadomości
WP
WP