PolskaDolny Śląsk reprezentuje polską kulturę w Austrii

Dolny Śląsk reprezentuje polską kulturę w Austrii

Wystawa barokowych kolekcji zakonów cystersów to jedno z najważniejszych, z ponad 70, wydarzeń kulturalnych "Roku Polskiego w Austrii". W ramach wystawy "Cystersi na Dolnym Śląsku - złoty wiek sztuki baroku 1650-1750" od 6 czerwca do 8 września 2002 w Opactwie Stift Heiligenkreuz/Baden prezentowane są eksponaty z klasztorów cysterskich w Lubiążu, Trzebnicy, Henrykowie, Krzeszowa, Kamieńca Ząbkowickiego.

24.06.2002 | aktual.: 27.06.2002 18:27

Pomysł wystawy zrodził się z partnerstwa między Ziębicami (w obrębie, których leży teren opactwa w Henrykowie) i miastem Ebreichsdorf w Dolnej Austrii. Habsburgowie rządzili śląskiem w latach 1527-1741. Nie sposób zatem pominąć ważnej roli Austrii i domu Habsburgów w czasie największego rozkwitu śląskiego baroku.

Miejsce ekspozycji, opactwo cysterskie Heiligenkreuz, zostało założone dzięki darowi Margrabiego Leopolda z Babenbergu w 1133 roku. Najbardziej znanymi tworzącymi tu artystami byli Martino Altomonte i Giovanni Giuliani. Obecny opat Gregor Henckel-Donnersmark, z urodzenia wrocławianin, udostępnił podwoje klasztoru na cele ekspozycji, która przybliżyć ma cysterskie opactwa Dolnego śląska: Lubiąż, Henryków, Kamieniec, Krzeszów i Trzebnicę.

Rok polski w Austrii to największa prezentacja polskiej kultury za granicą w 2002r. Od kwietnia 2002 do marca 2003 planowanych jest ponad 70 wydarzeń kulturalnych. Polska sztuka i kultura prezentowane będą w prestiżowych muzeach, galeriach, salach koncertowych i teatralnych Wiednia, Linzu, Grazu, Salzburga i Innsbrucku.

Rok Polski w Austrii 2002 został zainaugurowany 18 kwietnia 2002r. w Wiedniu. Promuje on Polskę jako kraj otwarty i nowoczesny, o dużym potencjale gospodarczym i bogatej kulturze. Taka promocja ma ogromne znaczenie dla budowania wizerunku Polski na świecie i rozwoju naszej współpracy międzynarodowej. Zwłaszcza promocja Polski w krajach "Piętnastki" nabiera teraz szczególnego znaczenia przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. (aka)

Zobacz także:
strony Roku Polskiego w Austrii

wystawaAustriapolski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)