PolskaDolnośląskie kościoły pokoju na liście UNESCO

Dolnośląskie kościoły pokoju na liście UNESCO

Dwa dolnośląskie protestanckie kościoły pokoju, w Świdnicy i Jaworze, jedyne takie zabytki istniejące w Polsce, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Poinformował o tym w piątek Zdzisław Kurzeja, konserwator zabytków w Legnicy. To jedyne zabytki z Dolnego Śląska figurujące na tej liście i jedne z niewielu w kraju - dodał.

Nie ma wymiernych korzyści z tego tytułu, ale to wielki zaszczyt, że jaworska budowla znalazła się pod opieką UNESCO -powiedział Leszek Świątkowski, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Jaworze. Dodał, że odpowiednio uzasadnione wnioski o wpisanie świątyń na listę UNESCO zostały złożone w ubiegłym roku.

Jaworski Kościół Pokoju jest jednym z trzech, które powstały po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648). Do czasów współczesnych ocalały tylko dwa - w Jaworze i w Świdnicy. Trzecia świątynia - w Głogowie nie przetrwała wichury w XVIII wieku.

Jeden z tych zabytków - kościół w Jaworze jest właśnie w trakcie pierwszego od czasów II wojny światowej generalnego remontu. Prace wykonuje specjalistyczna firma pod nadzorem służb ochrony zabytków. Wymieniono m.in. pokrycie dachowe nad nawą główną kościoła i nad nawami bocznymi. Prace polegały także na usunięciu uszkodzonych części konstrukcji kościoła i zastąpieniu ich nowymi. Wszystkie drewniane elementy poddano impregnacji.

Dolnośląskie kościoły pokoju powstały pod kierunkiem wojskowego inżyniera Albrechta Saebischa. Ich budowa została obwarowana szeregiem warunków - nie mogły przypominać swoim wyglądem kościoła, np. mieć wieży i dzwonnicy. Dlatego z zewnątrz nie prezentują się okazale. Ten mankament "nadrabia" jednak ich wnętrze. Prostota formy, a przy tym przepych niezwykle pięknych malowideł urzekają zwiedzających. (aka)

świdnicajaworkościół
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)