Trwa ładowanie...
d34nlel

Dolnośląskie kościoły pokoju na liście UNESCO

Dwa dolnośląskie protestanckie kościoły pokoju, w Świdnicy i Jaworze, jedyne takie zabytki istniejące w Polsce, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

d34nlel
d34nlel

Poinformował o tym w piątek Zdzisław Kurzeja, konserwator zabytków w Legnicy. To jedyne zabytki z Dolnego Śląska figurujące na tej liście i jedne z niewielu w kraju - dodał.

Nie ma wymiernych korzyści z tego tytułu, ale to wielki zaszczyt, że jaworska budowla znalazła się pod opieką UNESCO -powiedział Leszek Świątkowski, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Jaworze. Dodał, że odpowiednio uzasadnione wnioski o wpisanie świątyń na listę UNESCO zostały złożone w ubiegłym roku.

Jaworski Kościół Pokoju jest jednym z trzech, które powstały po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648). Do czasów współczesnych ocalały tylko dwa - w Jaworze i w Świdnicy. Trzecia świątynia - w Głogowie nie przetrwała wichury w XVIII wieku.

Jeden z tych zabytków - kościół w Jaworze jest właśnie w trakcie pierwszego od czasów II wojny światowej generalnego remontu. Prace wykonuje specjalistyczna firma pod nadzorem służb ochrony zabytków. Wymieniono m.in. pokrycie dachowe nad nawą główną kościoła i nad nawami bocznymi. Prace polegały także na usunięciu uszkodzonych części konstrukcji kościoła i zastąpieniu ich nowymi. Wszystkie drewniane elementy poddano impregnacji.

d34nlel

Dolnośląskie kościoły pokoju powstały pod kierunkiem wojskowego inżyniera Albrechta Saebischa. Ich budowa została obwarowana szeregiem warunków - nie mogły przypominać swoim wyglądem kościoła, np. mieć wieży i dzwonnicy. Dlatego z zewnątrz nie prezentują się okazale. Ten mankament "nadrabia" jednak ich wnętrze. Prostota formy, a przy tym przepych niezwykle pięknych malowideł urzekają zwiedzających. (aka)

d34nlel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34nlel
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj