PolskaDokumenty bolesne dla Karola Wojtyły

Dokumenty bolesne dla Karola Wojtyły

Już od 1946 roku służby specjalne Polski Ludowej prowadziły
akcje wymierzone w Karola Wojtyłę. Prezes IPN Leon Kieres powiedział, że dokumenty, które do tej pory nie były znane dotąd nawet historykom IPN są bardzo bolesne dla Ojca Świętego. Kieres nie ujawnił tych informacji wcześniej bo IPN sprawdzał ich wiarygodność.

Dokumenty bolesne dla Karola Wojtyły
Źródło zdjęć: © AFP

Jeszcze jest pewna partia dokumentów, nieznanych nawet historykom Instytutu Pamięci Narodowej, dokumenty, które zawierają bardzo bolesne dla nas wszystkich, ale zawierają bardzo bolesne informacje dla Ojca Świętego - powiedział Kieres w radiu Zet. Nie wyjawił, jakie zawierają nazwiska. Są nazwiska - tylko tyle mogę powiedzieć - zaznaczył.

Kieres wyznał, że o "bardzo bolesnych dokumentach" wiedział od czterech lat, ale milczał na ich temat ze względu na konieczność sprawdzenia ich wiarygodności. Uważałem, że wiarygodność informacji znajdujących się w tych dokumentach musi być sprawdzona zanim opinia publiczna dowie się o nich - wyjaśnił Kieres.

Dodał, że w tym roku ukażą się nowe publikacje dotyczące Wojtyły: wybór dokumentów UB i SB oraz książki: naukowa i popularno-naukowa dotycząca inwigilacji papieża przez służby. Te ostatnie będą - jak powiedział - "oparte" także na nieznanych dotąd dokumentach.

Prezes IPN wyjaśnił, że służby specjalne PRL interesowały się Karolem Wojtyłą od 1946 roku. Pozostało szereg dokumentów: donosów, analiz, ocen perspektyw kariery przyszłego Papieża. Służby starały się mieć agentów w najbliższym otoczeniu Wojtyły. Są też ślady świadczące o próbach skonfliktowania Wojtyły z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat przyszłego Papieża.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)