Dobry cieć na procesorach

Idea inteligentnego domu jest na ogół wykpiwana. Bezduszność tej koncepcji i uzależnienie od wszechobecnej techniki są argumentami przeciw sterowanym automatycznie urządzeniom. Takie podejście świadczy jednak o nieznajomości rzeczy. Chodzi o to, by technika ułatwiła życie, pozwoliła obniżyć wydatki i podnieść poziom bezpieczeństwa.

Inteligentny dom nie jest dla wszystkich, bo zawiera elementy, które kosztują więcej niż te standardowe w przeciętnym mieszkaniu (patrz ramka). Marcin Klepacz i Piotr Ruszniak, właściciele warszawskiej firmy zajmującej się inteligentnymi instalacjami, opowiadają, że po każdym spotkaniu z nowym klientem sięgają po listę najbogatszych Polaków. I często znajdują na niej przed chwilą poznanego biznesmena. Inteligentny dom nie jest jednak rozwiązaniem tylko dla milionerów. W ciągu ostatnich pięciu lat takie systemy stały się popularne w Europie, również w Polsce. Najlepszym tego dowodem są deweloperzy, którzy coraz częściej zamawiają takie instalacje do niektórych osiedli.

Najpopularniejszym systemem w Europie jest EIB (European Installation Bus). Projekt ten został wdrożony w 1990 r. przez kilku dużych producentów osprzętu elektrycznego, takich jak Merten, ABB, Jung, Gira. Firmy uzgodniły wspólny standard sterowania, ale nie zrezygnowały z własnych koncepcji wzorniczych. Przyjęto, że system ma panować nad wszystkimi ważnymi domowymi instalacjami – głównie elektryczną, grzewczą, klimatyzacyjną, alarmową, a także audiowizualną. Sercem systemu są urządzenia wykonujące zaprogramowane funkcje, które grupuje się w jednym lub w kilku miejscach w domu. O tym, gdzie i jak będą zamontowane, decyduje się już na etapie projektu. Bo bez projektu domowej inteligencji okiełznać nie sposób.

Zewnętrzne elementy inteligentnego systemu cieszą oko także projektantów wnętrz. Manipulatory to wieloprzyciskowe, wycyzelowane panele, nierzadko zaopatrzone w duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Sterowników tego typu jest w domu niewiele, klasyczne włączniki nie są potrzebne w ogóle.

Światło

Przeciętnemu użytkownikowi inteligentny dom kojarzy się ze światłem zapalającym się po otwarciu drzwi. I słusznie – sterowanie oświetleniem jest bodaj podstawowym elementem takiego systemu. Najprościej to uzyskać, instalując czujnik przy lampie, który – wykrywając ruch – włącza ją. EIB działa w sposób bardziej wyrafinowany: odpowiedni czujnik przekazuje informację o ruchu, otwartych drzwiach czy zapadającym zmroku do centrali, a ta z kolei wydaje komendy lampom i kinkietom. O tym, które światła i z jakim natężeniem się zapalą, decyduje program ustawiany zgodnie z przyzwyczajeniami lokatorów. Oświetleniowa inteligencja widoczna jest w pełni w programowaniu tzw. scen. Zestaw świateł opisanych jako „wieczór” może na przykład (po wciśnięciu guzika) wyłączać światła główne, uruchamiać kinkiety na 60 proc. mocy, opuszczać rolety i włączać muzykę. Inny przykład to hasło „film”, na dźwięk którego gaszone są wszystkie duże światła, zaciemniane okna, uruchamia się projektor, rozwija ekran, a sprzęt czeka na włożenie
płyty DVD. System może reagować także na czynniki zewnętrzne. EIB ma zestaw czujników tworzących stację pogodową, która mierzy temperaturę, natężenie światła słonecznego, siłę wiatru i poziom opadów. Informacje te mogą włączać zaprogramowane zestawy funkcji lub podlegać logicznej obróbce. Przykładem pierwszego rozwiązania są żaluzje zmieniające kąt nachylenia w zależności od natężenia padającego na nie światła. Zastosowanie układu logicznego na przykład do sterowania zraszaczami sprawi, że woda nie popłynie, gdy właśnie pada deszcz.

Rola inteligentnych systemów zewnętrznych jest często niedoceniana, bo inwestor nie potrafi wyobrazić sobie korzyści, które one dają. Dlatego projektant inteligentnego systemu często zleca wykonawcy położenie kilku dodatkowych przewodów wychodzących z domu na zewnątrz. Takie uszczęśliwianie na siłę prawie zawsze później się przydaje, bo właściciel domu nierzadko chce potem wykorzystać możliwości EIB także poza budynkiem.

Ogrzewanie

Inteligentna nakładka na system grzewczy pozwala zaoszczędzić na paliwie. Ceny oleju opałowego i gazu płynnego nieustannie rosną, nic więc dziwnego, że wielu inwestorów rozpoczynających budowę domu myśli o kosztach ogrzewania już na etapie projektu. Inteligentny system bierze pod uwagę warunki panujące w domu, preferencje użytkowników oraz ich obecność. W zależności od tego dopasowuje pracę kotła grzewczego tak, by nie zmniejszać komfortu mieszkańców, a jednocześnie nie marnować materiału opałowego. Standardowo zaprogramowany, pracujący pod kontrolą EIB, kocioł spala 20 proc. oleju lub gazu mniej, czasem nawet 40 proc. W jaki sposób? Wystarczy zmniejszyć ogrzewanie pomieszczeń, które w danym czasie nie są używane. System jest szczególnie skuteczny, gdy steruje standardowymi grzejnikami, zdolnymi szybko zmienić temperaturę. Wodne ogrzewanie podłogowe ma dużo większą bezwładność.

EIB potrafi obniżyć temperaturę zawsze, gdy wszyscy mieszkańcy opuszczają dom – impulsem do tego jest aktywacja systemu alarmowego. Wstukanie kodu wyłączającego alarm powoduje, że grzejniki zaczynają przywracać ustaloną temperaturę w pomieszczeniach. Jeżeli mieszkańcy chcą nagrzać dom wcześniej, mogą dać systemowi odpowiedni sygnał za pomocą telefonu komórkowego. Inteligentne ogrzewanie ujawnia się także wtedy, gdy marnowana jest energia. Na przykład nie ma sensu nagrzewanie garażu, w którym otwarta jest brama. Podobnie w czasie wietrzenia pomieszczeń. W takich sytuacjach system w ogóle wstrzyma dopływ ciepłej wody do grzejników.

Alarm

Atutem, na który nacisk kładą propagatorzy idei inteligentnego domu, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa. System alarmowy (naturalnie, oprócz pełnienia funkcji ochronnych) może sterować włączaniem i wyłączaniem świateł, zamykaniem elektronicznych zamków czy odcinaniem napięcia z niektórych (tzw. sterowanych) gniazd. Ta ostatnia funkcja gwarantuje, że nawet wychodząc w pośpiechu możemy nie martwić się, czy wyłączyliśmy żelazko albo elektryczną kuchnię – na odpowiednią komendę przestają działać. EIB wysyła komunikaty o ulatniającym się gazie, zalaniu pomieszczenia, pojawiającym się dymie, przepełnieniu szamba czy wybiciu szyby. Do tego potrzebny jest cały szereg czujników zainstalowanych we właściwych miejscach. Fundamentem inteligentnego systemu jest właściwie wykonana instalacja elektryczna. Nie jest prawdą, że można przystosować zwyczajne okablowanie do takiego systemu. Mitem jest również przekonanie, że EIB wymaga kilka razy więcej przewodów niż zwykła instalacja. Dobrze zaprojektowany i wykonany
system powinien być bardzo prosty w obsłudze, a jednocześnie skuteczny w działaniu. Tylko czy wciąż musi tyle kosztować?

Grzegorz Rogóż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)