Dobra wiadomość dla Polaków: ziemniaki najzdrowsze
Od dawna wiadomo, że jedzenie ziemniaków
jest zdrowe dla jelit. Nowe badania każą sądzić, że mogą być one
dobre dla całego układu odpornościowego. Zwłaszcza, gdy spożywamy
je na zimno lub w sałatce kartoflanej - informują naukowcy z
Hiszpanii w "Chemistry and Industry".
Naukowcy z Hiszpanii opisali ostatnio eksperyment, w którym przez 14 tygodni świnie karmiono dużymi ilościami surowej skrobi ziemniaczanej. Badano wpływ skrobi na jelita.
Potwierdziło się, że dieta dobrze wpłynęła na jelita. Jednocześnie okazało się, że we krwi świń obniżyło się stężenie białych ciałek krwi - leukocytów i limfocytów. Normalnie są one wytwarzane w odpowiedzi na stan zapalny lub chorobę.
Taka zmiana liczby leukocytów pozwala podejrzewać, że kondycja organizmu poprawia się - sugeruje immunolog, Lena Ohman z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja).
Zaobserwowano, że u świń karmionych surową skrobią ziemniaczaną leukocytów było mniej niż zwykle o około 15%. Świadczy to też o ograniczeniu stanów zapalnych.
Ludzie nie jedzą co prawda surowych ziemniaków, spożywają jednak wiele pokarmów zawierających skrobię, która nie jest trawiona w jelicie cienkim, a jest przekazywana do jelita grubego, gdzie fermentuje. Takie właściwości ma około 10% skrobi zjadanej przez ludzi, m.in. w postaci zimnych, gotowanych kartofli, warzyw strączkowych, zbóż i kasz, zielonych bananów i makaronu.
Uważa się, że spożycie skrobi ogranicza również ryzyko raka jelita grubego. Może też korzystnie wpływać na chorych na zespół jelita drażliwego.