Dobra wiadomość dla pacjentów z wadą zastawki serca
Kardiochirurdzy Uniwersytetu Medycznego w
Poznaniu opracowali nową metodę leczenia zastawki dwudzielnej
serca. Metoda polega na modyfikacji tkanki płatka przedniego
zastawki dwudzielnej z jednoczesną zmianą kształtu pierścienia tej
zastawki.
W najbliższym czasie szczegóły naukowe opublikowane zostaną w specjalistycznej prasie - poinformował szef zespołu lekarzy prof. Michał Wojtalik z Kliniki kardiochirurgii Dziecięcej UMP.
- Przeprowadziliśmy już eksperymenty na sercach świńskich, a także trzy zabiegi na świniach żywych - metoda jest skuteczna - zabieg nie zakłóca przepływu krwi w sercu - powiedział prof. Wojtalik. Według niego, nie jest to żadne przełomowe odkrycie, ale kolejne cenne narzędzie, które pomoże chirurgom w leczeniu chorób zastawki dwudzielnej serca. - Teraz coraz częściej chore zastawki się naprawia, a nie zastępuje sztuczną protezą - dodał Wojtalik.
Opracowanie nowej metody było możliwe dzięki współpracy kardiochirurgów z Katedrą Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i wsparciu Stowarzyszenia "Nasze Serce".
Choroby zastawki serca to grupa chorób polegających na uszkodzeniu zastawek serca w postaci ich zwężenia lub nieszczelności. Zastawka może jednocześnie być zwężona i nieszczelna, także choroba może dotyczyć kilku zastawek jednocześnie (w sercu są cztery zastawki). Wady zastawek serca mogą być wrodzone lub powodowane przez różne choroby.
Choroba ta może prowadzić do znacznego upośledzenia sprawności i może wiązać się z koniecznością ograniczenia aktywności chorego. Choroba może prowadzić do przedwczesnej śmierci, najczęściej w wyniku gwałtownego zaostrzenia niewydolności serca lub zaburzeń rymu serca.