Do rezydentów dołączają inne zawody medyczne. Protest rozszerza się na cały kraj
Jest decyzja Porozumienia Zawodów Medycznych, które zrzesza 12 związków zawodowych, reprezentujących różne zawody medyczne. Po kilkugodzinnych obradach jego przedstawiciele zdecydowali, że protest głodowy rezydentów zostaje przekształcony w protest głodowy zawodów medycznych i rozszerza się na cały kraj.
16.10.2017 | aktual.: 22.05.2018 14:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Obradujący w Warszawie przedstawiciele Protestu Zawodów Medycznych podjęli decyzję o przyjęciu postulató protestujących lekarzy rezydentów i dołączeniu do ich protestu. Kolejne osoby w różnych miastach podejmą głodówkę.
- Porozumienie Zawodów Medycznych, największa i najszersza organizacja skupiająca pracowników ochrony zdrowia przejmuje protest głodowy Porozumienia Rezydentów i przekształca w protest głodowy Porozumienia Zawodów Medycznych. Ten protest rozszerza się od dnia dzisiejszego na cały kraj - powiedział po spotkaniu szef Porozumienia Zawodów Medycznych Tomasz Dybek.
Lekarze prowadzą protest w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie od 2 października. Domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat.
Kolejnymi postulatami są: zmniejszenie biurokracji, skrócenie kolejek, zwiększenie liczby pracowników medycznych, poprawa warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.
Lekarzy od początku wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, m.in. fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy. Teraz przystąpią oni do głodówki, m.in. w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu.