PolskaDo Powidza przyleci pierwszy rotacyjny pododdział sił powietrznych USA

Do Powidza przyleci pierwszy rotacyjny pododdział sił powietrznych USA

W najbliższy piątek i sobotę do bazy w Powidzu (Wielkopolskie) przyleci kilkudziesięciu żołnierzy USA, którzy stworzą pierwszy rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych w Polsce. Do 9 marca mają szkolić się, korzystając z trzech transportowych herculesów.

Do Powidza przyleci pierwszy rotacyjny pododdział sił powietrznych USA
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Master Sgt. Jeffrey Allen

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski, w piątek do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu ma przylecieć 12 Amerykanów, a w sobotę - 52. Drugiego dnia przylecą też trzy samoloty C-130J hercules. Samoloty i załogi będą pochodzić z 37. Eskadry Lotnictwa Transportowego, a obsługi naziemne - z eskadr należących do 86. Skrzydła Transportowego.

- Amerykanie pozostaną w Powidzu do 9 marca. W tym czasie zamierzają szkolić się, wykonując loty w dzień i w nocy - poinformował Goławski. Program ćwiczeń przewiduje zrzut ładunków na Pustyni Błędowskiej, loty w goglach noktowizyjnych i na niskim pułapie oraz zrzuty skoczków spadochronowych.

Wymiana doświadczeń

Polscy i amerykańscy lotnicy mają wymieniać się doświadczeniami na temat precyzyjnego desantowania ładunków, obsługi herculesów (polskie Siły Powietrzne mają pięć C-130E). Lotnicy mają się też przygotowywać do ćwiczeń lotnictwa transportowego pod kryptonimem "Rodeo", które na przełomie lipca i sierpnia 2013 r. mają odbyć się w stanie Waszyngton w USA; po raz pierwszy weźmie w nich udział polska załoga C-130. - Polscy lotnicy będą też obserwować pracę amerykańskiego zespołu naprowadzającego i odbierającego zrzut - powiedział Goławski.

Major Matthew Spears, odpowiadający za przygotowanie pobytu amerykańskich lotników w Polsce, poinformował, że kolejna rotacja jest planowana między 10 a 26 maja. Wówczas - jak przewiduje obecny plan - w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) ma ćwiczyć ok. 120 lotników i sześć samolotów F-16 ze 176. Eskadry Lotnictwa Myśliwskiego, stacjonującej na co dzień koło Madison w stanie Wisconsin.

Av-Det w Łasku

Na początku listopada 2012 r. w Łasku zainaugurował działalność Aviation Detachment, naziemny pododdział przygotowujący rotacyjne ćwiczebne pobyty amerykańskich samolotów w Polsce. Pododdział odpowiada za logistykę i administrację.

Aviation Detachment (Av-Det) stanowi "przyczółek" stacjonującej w bazie w Spangdahlem w Niemczech 52. Grupy Operacyjnej, lotniczego komponentu 52. Skrzydła Myśliwskiego, należącego do zgrupowania Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie. Dziesięcioosobowym pododdziałem w Polsce dowodzi mjr Spears - pilot F-16, który w latach 2009-2012 służył w bazie w Krzesinach jako instruktor polskich pilotów.

Av-Det ma wzmacniać m.in. współpracę wojskową sił powietrznych obu krajów poprzez organizację pobytów rotacyjnego komponentu lotniczego Rotational Detachment (RD). Pododdział ten, składający się z maksymalnie 250 żołnierzy eskadry myśliwców F-16 lub klucza herculesów, będzie się szkolił według własnych programów oraz wspólnie z polskimi pilotami i technikami.

Współpraca z USA

Zgodnie z polsko-amerykańskim porozumieniem Amerykanie będą przybywali na ćwiczenia raz na kwartał - dwa razy w roku mają przylatywać bojowe F-16, korzystając z baz w Łasku i w poznańskich Krzesinach; dwa razy transportowe C-130 hercules, które będą stacjonować w Powidzu. W ramach wymiany szkoleniowej polscy oficerowie w USA będą ćwiczyć w bazach Luke (Arizona) i Pope (Północna Karolina), gdzie też stacjonują F-16 i C-130.

Plany rotacyjnych pobytów amerykańskich lotników w Polsce potwierdzili w grudniu 2010 r. w Waszyngtonie prezydenci Barack Obama i Bronisław Komorowski. Porozumienie zamierzano podpisać przy okazji wizyty prezydenta USA w Polsce w maju 2011 r., nie zdążono jednak zakończyć negocjacji. Memorandum dotyczące okresowych pobytów amerykańskich lotników, stałego stacjonowania w Polsce pododdziału zabezpieczającego oraz wspólnych ćwiczeń podpisali w czerwcu 2011 r. ówczesny minister obrony Bogdan Klich i ówczesny ambasador USA Lee A. Feinstein.

W maju 2012 r. szef MON Tomasz Siemoniak i szef sztabu sił powietrznych USA gen. Norton A. Schwartz podpisali porozumienie ws. wymiany personelu wojskowego. Koszty utrzymania osób wysłanych poniesie strona delegująca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)