Trwa ładowanie...
wojsko
22-11-2007 10:25

Do Polski przyleciały cztery kolejne samoloty F-16

W bazie lotniczej w Poznaniu-Krzesinach przed południem wylądowały cztery kolejne samoloty F-16. Termin lądowania samolotów kilkakrotnie zmieniano ze względu na warunki atmosferyczne. Według wojska, piloci F-16 wykorzystali "godzinę dobrej pogody" na przylot z Niemiec do Polski.

Do Polski przyleciały cztery kolejne samoloty F-16Źródło: PAP
d1oyfcn
d1oyfcn

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nowe-f-16-juz-sa-6038637037220993g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nowe-f-16-juz-sa-6038637037220993g )
Nowe F-16 już są

Pogoda nam pozwoliła na przeprowadzenie lotu, wykorzystaliśmy odpowiednią godzinę, bo już za chwilę warunki atmosferyczne będą się psuły - powiedział po wylądowaniu samolotów dowódca 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego, stacjonującej w Poznaniu-Krzesinach, gen. bryg. pilot Włodzimierz Usarek.

d1oyfcn

Jedną z maszyn pilotował Polak, mjr Cezary Wiśniewski. Był on pierwszym polskim pilotem, który przeleciał ocean na F-16. Jak powiedział, lot nad Atlantykiem trwał około 4 godzin. Lot nad oceanem niczym się nie różni od lotu nad ziemią z wyjątkiem środków ratowniczych, które trzeba ze sobą zabrać i odpowiedniego treningu, jaki przechodzi pilot w posługiwaniu się tymi środkami - powiedział Wiśniewski.

Mjr. Wiśniewski jest zastępcą dowódcy stacjonującej w poznańskich Krzesinach 6. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Standardowo samoloty dla polskiej armii są sprowadzane przez amerykańskich pilotów.

Samoloty przyleciały do Polski z oznaczeniami amerykańskich sił powietrznych. Zgodnie z przepisami dopiero teraz będą malowane na nich polskie barwy. Po wylądowaniu maszynami zajęły się służby celne i technicy, którzy sprawdzą zgodność wszystkich elementów samolotów z kontraktem.

Maszyny wystartowały w zeszły czwartek w USA. Do Polski przyleciały z bazy w Niemczech. Samoloty miały międzylądowania na Azorach i w Niemczech. Przylot do Polski, planowany na koniec ubiegłego tygodnia, opóźniał się z powodu złych warunków atmosferycznych.

d1oyfcn

W tej chwili w Krzesinach jest 31 spośród przewidzianych docelowo 32 samolotów. Według nieoficjalnych informacji jeszcze w tym roku amerykanie dostarczą do Polski brakujący samolot dla Krzesin i pierwszą maszynę dla bazy lotniczej w Łasku pod Łodzią.

Oba samoloty były przewidziane w kontrakcie na przyszły rok, ale producent zamierza dostarczyć je jeszcze w 2007 roku na prośbę polskiej strony.

Polska zakupiła 48 samolotów F-16, w tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. 32 spośród 48 zakupionych samolotów znajdzie się na stanie 3. i 6. Eskadry Lotnictwa Taktycznego i stacjonować będzie na lotnisku Poznań-Krzesiny.

Pozostałe 16 samolotów będzie stanowić uzbrojenie 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego na lotnisku w Łasku. Otwarcie bazy w Łasku ma nastąpić w połowie 2008 roku.

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj