Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0
IAR

Do Polski przylatują amerykańscy żołnierze

Do naszego kraju przylecą dziś amerykańscy żołnierze, którzy będą brali udział w ćwiczeniach z polską armią. Wylądują w Świdwinie w województwie zachodniopomorskim o 16.00. Liczący 150 spadochroniarzy oddział jest częścią 173. brygady piechoty stacjonującej w Vincenzy we Włoszech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do Polski przylatują amerykańscy żołnierze
(WP.PL)
ycipk-3vs5j0

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej pułkownik Jacek Sońta powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że negocjacje w sprawie dodatkowych wojsk amerykańskich w Polsce toczyły się od kilku dni. Od 16 kwietnia prowadził je w Waszyngtonie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który w tej sprawie spotkał się między innymi z amerykańskim sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem. Wspólnie uzgodnili podjęcie prac nad Programem Solidarności i Partnerstwa Polska - USA. Jak zaznacza Jacek Sońta, jutrzejszy przylot amerykańskiego oddziału to efekt właśnie tego porozumienia i rozmów w Waszyngtonie.

W powitaniu żołnierzy na lotnisku w Świdwinie wezmą udział minister Tomasz Siemoniak, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull, zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie generał dywizji Richard C. Longo oraz dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Lech Majewski.

Kontyngenty amerykańskie trafią też na Litwę, Łotwę i do Estonii. Łącznie do czterech krajów zostanie wysłanych około 600 żołnierzy. Będą to zarówno wojska lądowe, jak i lotnicze. W każdym z tych krajów mają one stacjonować około miesiąca, po czym będą zastępowane przez inne jednostki.

ycipk-3vs5j0

Według oświadczenia na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, w najbliższym czasie na naszym terytorium mają się odbyć wspólne ćwiczenia wojskowe Polaków i Amerykanów. Manewry będą pierwszymi z serii rozszerzonych działań szkoleniowych amerykańskich sił lądowych na terenie wspomnianych państw europejskich. Jak napisano w komunikacie MON, te ćwiczenia odbędą się na prośbę krajów gospodarzy i są świadectwem amerykańskiego zaangażowania na rzecz kolektywnych zadań obronnych.

Rzecznik Pentagonu nie krył, że rozlokowanie w Polsce i krajach bałtyckich amerykańskich sił lądowych ma związek z sytuacją na Ukrainie. "To namacalny dowód na to, że Stany Zjednoczone poważnie traktują swoje zobowiązania sojusznicze" - powiedział kontradmirał John Kirby. Podkreślił też, że skierowanie sił lądowych do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii nie odbywa się w ramach NATO, tylko dwustronnych porozumień. Rzecznik Pentagonu zachęcał inne kraje Paktu do podjęcia podobnych kroków.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0