Do Ogrodu Krasińskich nie wejdziesz z psem!
We wtorek w Sali Konferencyjnej Muzeum Ordynariatu Polowego WP przy Długiej odbyło się spotkanie dotyczące zasad korzystania z Ogrodu Krasińskich. Zarząd Terenów Publicznych poinformował po nim, że w nowym regulaminie zwiedzania znajdzie się zapis (jeśli zostanie zatwierdzony przez Radę Warszawy) o całkowitym zakazie wprowadzania psów do ogrodu.
Jak niedawno pisaliśmy, stołeczny park przeszedł rewaloryzację. Dość kontrowersyjną, bo wiązała się ona z wycinką 337 drzew, często kilkudziesięcioletnich. Przeciwko temu procederowi zaprotestowali warszawiacy, w tym wiele znanych osób z życia publicznego. Pod pismem do Generalnego Konserwatora Zabytków, domagającym się wyjaśnienia realizacji projektu rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, podpisało się 550 osób w tym Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Artur Żmijewski, Anna Grodzka, Wojciech Malajkat, Kazimiera Szczuka i Janusz Palikot. Zawiadomienie do stołecznej prokuratury złożył w tej sprawie, w imieniu Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.
W ramach rewaloryzacji odrestaurowano zabytkową XIX-wieczną część parku, barokową bramę główną, uruchomiono też od lat niedziałającą fontannę. W północnej części parku powstały również dwa boiska do gry w boule. W ogrodzie posadzono także blisko 100 nowych drzew oraz 24 tysiące krzewów, bylin i cebul. Nic tylko spacerować!
Jednak bez czworonoga. Zarząd Terenów Publicznych poinformował wczoraj, że w nowym regulaminie zwiedzania znajdzie się zapis (jeśli zostanie zatwierdzony przez Radę Warszawy) o całkowitym zakazie wprowadzania psów do ogrodu.
Właściciele będą się mogli udać z nimi do specjalnego wybiegu położonego pomiędzy Arsenałem a pomnikiem Monte Cassino. Jak poinformował ZTP, wybieg będzie działał całą dobę i będzie wyposażony m.in. w tory przeszkód i stanowiska do sprzątania kup oraz - to nowość - pierwszy w psi pisuar.
Czy zakaz wprowadzania psów do ogrodu to dobry pomysł? Czy powinien obowiązywać w każdym miejskim parku?