Do Libanu przybywają Włosi, Rosjanie wyślą saperów, Niemcy zwlekają
Mające ulec
znacznemu zwiększeniu siły ONZ w Libanie, które nie mają jeszcze
sprecyzowanego mandatu, zasilają na razie Włosi. Rosja ogłosiła,
że wyśle do Libanu najwyżej saperów, a Niemcy odroczyły mające się
odbyć w poniedziałek posiedzenie rządu w tej sprawie.
Do południowego Libanu przybyło już około 900 żołnierzy włoskiego kontyngentu, który ma liczyć docelowo 2,5 tys. ludzi. Całe zwiększone siły, dozorujące zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem, powinny mieć 15 tys. ludzi.
Rosja, która wstrzymywała się z deklaracjami, czy zamierza uczestniczyć w ONZ-owskich wojskach w Libanie, w niedzielę oświadczyła ustami swego ministra obrony, że nie myśli w żadnym wypadku o jednostkach bojowych, a gotowa jest wysłać do Libanu jedynie żołnierzy wojsk inżynieryjnych. W razie zgody rządu libańskiego mogliby oni uczestniczyć w odbudowie infrastruktury tego kraju, dróg i mostów - powiedział minister Siergiej Iwanow.
Inny z krajów, który nie podjął jeszcze decyzji, to Niemcy. Posiedzenie rządu Angeli Merkel w tej sprawie, zapowiadane na poniedziałek, odłożono na czas późniejszy.
Niektóre państwa zwlekają z decyzją, tłumacząc, że czekają na określenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ mandatu sił rozjemczych. Chodzi m.in. o takie sporne kwestie, jak to czy wojska te mają uczestniczyć w rozbrajaniu Hezbollahu, czy ogólniej o sprecyzowanie, kiedy żołnierze ONZ będą się czynnie angażować w sytuacjach konfliktowych zagrażających dotrzymaniu rozejmu, a więc o zasady użycia broni.
Polska ogłosiła kilka dni temu w Brukseli, że zwiększy swój kontyngent wojskowy w Libanie z ok. 200 do 500 ludzi.