Do lekarza bez kolejki? Te grupy mogą skorzystać z leczenia poza kolejnością
Kolejki do lekarzy w przychodniach i szpitalach nie dotyczą niektórych grup pacjentów. To w szczególności osoby, które ze względu na swój stan nie mogą czekać w poczekalniach oraz osoby zasłużone dla kraju i dotknięte represjami. Lista uprawnionych do skorzystania z konsultacji bez kolejki od nowego roku może się wydłużyć.
06.12.2022 12:39
Listę osób, które mogą skorzystać z opieki zdrowotnej bez kolejki, reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. Przepisy wskazują kilkanaście okoliczności, które zwalniają z pacjentów z oczekiwania na przyjęcie przez lekarzy. Uprawnionymi są m.in. kobiety w ciąży, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i zasłużeni, honorowi dawcy krwi.
Kto ma prawo do lekarza bez kolejki? Ustawa nie obowiązuje na SOR-ach
Pacjentom, których obejmują zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pomoc medyczna powinna zostać udzielona w dniu zgłoszenia się do placówki. Jeżeli nie jest to możliwe, lekarz lub osoba uprawniona powinna wskazać inny termin, poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących. W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wskazany termin nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych - co ważne, nie dotyczy on jednak świadczeń szpitalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwolnienie z kolejki nie obowiązuje na szpitalnych oddziałach ratunkowych, na których o kolejności przyjęcia decyduje lekarz. Zgodnie z zasadą segregacji medycznej, medycy w pierwszej kolejności zajmują się pacjentami, których życie lub zdrowie jest zagrożone.
Kto do lekarza bez kolejki? Lista osób uprawnionych jest długa
Zgodnie z przepisami, lekarz poza kolejnością powinien przyjąć między innymi:
- kobiety w ciąży,
- zasłużonych honorowych dawców krwi i dawców organów,
- osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem stałej, lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby (w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji) oraz stałego współudziału opiekuna dziecka w jego codziennej egzystencji, leczeniu i nauce,
- osoby, które nie ukończyły 18 lat, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub zagrażającą życiu chorobę - które powstały przed narodzinami lub w trakcie porodu,
- inwalidów wojennych i wojskowych, kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej,
- działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych.
Zgodnie z ustawą o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, od 1 stycznia 2023 roku, prawo do wizyty u lekarza poza kolejnością miałyby uzyskać kolejna grupa. Chodzi o mundurowych oraz ich rodziny, którzy mogliby skorzystać z przywilejów w placówkach podległych MSWiA oraz MON.
Zobacz także
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.