Do 2020 roku powstanie kolej dużych prędkości
Do 2020 roku ma powstać w Polsce kolej dużych prędkości. Charakterystyczny "Y" połączy Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Zupełnie nowa linia będzie miała w sumie blisko 540 kilometrów. W Poznaniu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu.
Zdaniem wiceministra infrastruktury Juliusza Engelhardta, koszt budowy kilometra takiej linii kolejowej jest porównywalny do budowy kilometra 3-pasmowej autostrady. Według wiceministra Engelhardta, korzyści są jednak dużo większe. Powołując się na Hiszpanię, Francję i Niemcy, w których wcześniej wprowadzono kolej dużych prędkości, wiceminister wskazywał na zmianę struktury popytu w publicznym transporcie pasażerskim na korzyść przyjaznej dla środowiska kolei. Prawie o połowę zmniejszyły się tam prywatne przejazdy samochodowe na konkretnych odcinkach, lotnicze przewozy natomiast są marginalizowane.
Na konsultacje do Poznania zaproszonych zostało kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Większość przeznaczonych dla nich miejsc pozostała jednak pusta. Dziś koszt całej inwestycji szacuje się na około 26 miliardów złotych, z czego 22 miliardy to budowa infrastruktury. Wciąż nie wiadomo, którędy dokładnie pobiegnie trasa. Wszystkie prace przygotowawcze mają zakończyć się do 2014 roku - wtedy dopiero ruszy budowa.