Trwa ładowanie...

Dni Twierdzy Poznań - będzie można zwiedzać pruskie forty i schron przeciwatomowy

W weekend 20-21 czerwca już po raz trzeci odbędą się Dni Twierdzy Poznań. To prawdziwa turystyczna gratka dla wszystkich miłośników historii i militariów.

Share
Dni Twierdzy Poznań - będzie można zwiedzać pruskie forty i schron przeciwatomowy
Źródło: Marek Zakrzewski
dlpm6k6

Pruskie fortyfikacje z XIX wieku przez wiele lat były praktycznie w ogóle niewykorzystywanymi atrakcjami turystycznymi Poznania. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia i wiele fortów można przynajmniej raz na jakiś czas zwiedzić. A jak wielkie budzi to zainteresowanie, przekonuje sukces Dni Twierdzy Poznań. W dwóch pierwszych edycjach tej imprezy wzięło udział ponad 20 tysięcy osób!

Nic dziwnego, że w tym roku Dni Twierdzy Poznań odbędą się po raz trzeci i to już w najbliższy weekend 20-21 czerwca, czyli w przeddzień 187. rocznicy rozpoczęcia budowy umocnień, które nastąpiło 23 czerwca 1828 r.

- Dni Twierdzy Poznań to przede wszystkim sukces poznańskich stowarzyszeń miłośników fortyfikacji, muzeów i innych instytucji. Dzięki ich zaangażowaniu i wspólnemu wysiłkowi poznańskie fortyfikacje stają się jedną z najciekawszych propozycji poznańskiej turystyki kulturowej – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

dlpm6k6

W najbliższy weekend będzie można zwiedzić pruskie forty (III, IVa, Va, oraz VII), muzea na Cytadeli, Śluzę Katedralną oraz schrony z czasów I i II wojny światowej, a także z lat późniejszych. Wśród tych ostatnich znajdzie się schron przeciwatomowy dla władz miasta w Krzyżownikach oraz schron z okresu zimnej wojny przy ul. Babimojskiej. Z najdawniejszymi umocnieniami miejskimi będzie można się zapoznać w Rezerwacie Archeologicznym „Genius Loci” oraz oglądając Makiety Dawnego Poznania.

Nie zabraknie także nowości, m.in. możliwości zwiedzenia fortu VI należącego do najlepiej zachowanych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Załoga fortu przygotowała nie tylko wycieczki po zabytkowych kazamatach, ale także piknik rodzinny.

Innym obiektem biorącym po raz pierwszy udział w Dniach Twierdzy Poznań jest Galeria Werkbank, znajdująca się w schronie przeciwlotniczym z lat 30. przy ul. Małachowskiego na Komandorii.

Po fortach będą oprowadzać przewodnicy w mundurach z różnych epok. Na zwiedzających poza możliwością poznania tajemnic ponad stuletnich budowli, będą czekały dodatkowe atrakcje takie jak możliwość przejścia podstawowego przeszkolenia wojskowego, czy warsztaty dla dzieci przybliżające tematykę fortyfikacji. Zwiedzanie atrakcji ułatwi specjalna Forteczna Linia Autobusowa.

Szczegóły na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dlpm6k6

Podziel się opinią

Share
dlpm6k6
dlpm6k6
Więcej tematów