"Dni Słowiańskie" w Muzeum Etnograficznym
Pokazy walk wojów słowiańskich, zabawy plebejskie oraz degustacje regionalnych potraw - znalazły się w programie festynu "Dni Słowiańskie", który odbędzie się w najbliższy weekend w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym.
W trakcie festynu, jak zapowiadają organizatorzy, będzie można przyjrzeć się pracy m.in. kowala i garncarza, a także podziwiać wyroby tkackie, koronkarskie i bursztyniarskie. Przygotowano również pokazy pieczenia sękacza oraz lania świec.
Odwiedzający festyn będą mogli skosztować wytwarzanych tradycyjnymi metodami potraw i napojów z Polski, Czech, Słowacji i Białorusi. Na "kiermaszu słowiańskim" będzie można nabyć wyroby z drewna i bursztynu, zabawki ludowe, ceramikę oraz wiele innych wyrobów rękodzielniczych przygotowanych przez twórców z różnych krajów słowiańskich.
Będzie też można zobaczyć pokaz walk wojów słowiańskich, a następnie odprężyć się w trakcie zabaw plebejskich. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w warsztatach tanecznych i wypróbowania sił np. w bułgarskim tańcu narodowym. Festynowi towarzyszyć będą liczne występy zespołów folklorystycznych.
Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego Jan Witold Suliga uważa, że niewiele wiemy o Słowianach, nie znamy kultury naszych słowiańskich sąsiadów i może dlatego bardziej fascynują nas hinduscy guru, celtycka muzyka i ezoteryczna wiedza druidów. Impreza edukacyjna, jaką są "Dni Słowiańskie", ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy.
W sobotę zostanie także otwarta wystawa "Kult słońca i ognia". Ekspozycja będzie prezentowała fotografie i obiekty związane z bułgarskimi rytuałami magicznymi z rejonu Burgas i będzie ją można oglądać do sierpnia 2005 r.
Przygotowano również panel dyskusyjny pod nazwą "Panteon bogów słowiańskich", w którym udział wezmą m.in. dr Jan Witold Suliga oraz dr Wojciech Borkowski.
Festyn odbędzie się w budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego, na jego dziedzińcu oraz na ul. Kredytowej przed muzeum.
"Dni słowiańskie" organizuje Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacja Wspierania Muzeum Etnograficznego, Mazowieckie Centrum Kultury, Instytut Słowacki, Czeskie Centrum oraz Instytut Kultury Białoruskiej.