PolskaDni Pamięci Ofiar Gestapo - w piątek i sobotę

Dni Pamięci Ofiar Gestapo - w piątek i sobotę

Krakowskim cywilnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego będzie poświęcona siódma edycja Dni Pamięci Ofiar Gestapo, która odbędzie się w piątek i sobotę. Jedną z najciekawszych atrakcji będzie całodobowa historyczno-strategiczna gra miejska.

W programie Dni znajdą się też apel ku czci ofiar okupacji niemieckiej i złożenie, z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, kwiatów przy tablicy pamiątkowej ul. Pomorskiej 2, gdzie siedzibę miało gestapo. W ramach obchodów na placu Inwalidów zostanie otwarta wystawa plenerowa poświęcona krakowskim strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Zainteresowani będą też mogli wziąć udział w edukacyjnych spacerach po miejscach pamięci oraz w konferencji "Między pomnikiem a człowiekiem - pamięć o Polskim Państwie Podziemnym".

- Jednym z najciekawszych wydarzeń w ramach Dni jest całodobowa historyczno-strategiczna gra miejska "Kryptonim ubezpieczalnia". Jej uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała codzienność konspiracji i życie mieszkańców w okupowanym Krakowie oraz poznają wojenną historię miasta - powiedział Tomasz Owoc z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które jest organizatorem obchodów.

Gra "Kryptonim ubezpieczalnia" rozpocznie się w piątek o godz. 17 i zakończy na drugi dzień o tej samej godzinie.

Kilkuosobowe zespoły, złożone z młodzieży i dorosłych, wcielą się w role członków oddziałów krakowskiego okręgu Armii Krajowej (każdy zespół będzie samodzielnym oddziałem). Zadaniem grupy będzie zgromadzenie jak największej ilości tzw. kart zasobów w postaci informacji wywiadowczych, broni i amunicji. Im mniej zespół poniesie strat wśród swoich członków i wśród ludności cywilnej, tym więcej punktów otrzyma.

By zdobyć karty zasobów gracze będą musieli wykonywać zadania związane z działalnością konspiracyjną - takie jak obserwacja, wywiad, produkcja i zdobywanie broni, misje kurierskie, akcje bojowe; ale i z cywilną - np. praca, utrzymanie rodziny, zdobywanie pieniędzy.

"Konspiratorzy" będą się poruszać pieszo i dowolnymi środkami transportu po różnych trasach w dzielnicach: Stare Miasto, Grzegórzki, Krowodrza, Dębniki, Zwierzyniec i Podgórze.

Wygra zespół, który pierwszy zakończy grę z największą liczbą punktów. Najlepsi otrzymają nagrody rzeczowe, bony na zakup książek i multimediów.

Dni Pamięci Ofiar Gestapo zainicjowało w 2007 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - oddział Ulica Pomorska, aby przypominać tragiczną historię Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2.

Muzeum organizuje obchody we wrześniu, ponieważ w tym miesiącu (13 września 1939 r.) niemieckie formacje policyjne przejęły Dom Śląski. W obchodach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, Wojsko Polskie, uczniowie krakowskich szkół.

13 września 1939 r., kilka dni po wkroczeniu oddziałów Wehrmachtu do Krakowa, budynek Domu Śląskiego został zajęty przez niemieckie formacje policyjne i do 17 stycznia 1945 r. był siedzibą Komendy Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, której wydziałem była Tajna Policja Państwowa (Geheime Staatspolizei) - gestapo.

Dziś w budynku przy ulicy Pomorskiej znajdują się zabytkowe cele aresztu gestapo z zachowanymi inskrypcjami więźniów, stanowiącymi wstrząsający dokument niemieckiej okupacji miasta.

W pokojach na pierwszym i drugim piętrze budynku odbywały się przesłuchania osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy hitlerowskiego aparatu bezpieczeństwa. Przewożono tutaj aresztowanych bezpośrednio z miejsc zatrzymania, a także z więzienia przy Montelupich, również zaadaptowanego dla potrzeb niemieckiego aparatu represji.

W piwnicach Domu Śląskiego gestapo urządziło podręczny areszt, tworząc trzy niewielkie cele z korytarzem i ubikacją, z wejściem od strony podwórka.

Z okresu wojny nie zachowały się niemieckie dokumenty świadczące o tym, co działo się w Domu Śląskim przez ponad pięć lat hitlerowskiej okupacji. Wiedzę o wydarzeniach tego okresu uzyskano dzięki licznym relacjom przekazanym przez osoby, które przeżyły straszliwe tortury zadawane więźniom Pomorskiej. Do dzisiaj nie jest dokładnie znana liczba osób, które przeszły przez katownię gestapo przy ul. Pomorskiej.

Ubiegłoroczne Dni Pamięci Ofiar Gestapo były poświęcone duchownym, aresztowanym w Krakowie podczas II wojny światowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)