Dni Katyńskie w Polskim Radiu
W dniach 9-10 listopada br. na pl. Piłsudskiego w Warszawie
odbędzie się uroczystość nadania pośmiertnie wyższych stopni
oficerskich i służbowych żołnierzom Wojska Polskiego zamordowanym
przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Z tej okazji Polskie Radio przygotowało dla swoich słuchaczy cykl specjalnych audycji.
PR1
W Programie 1 Polskiego Radia cykl specjalnych audycji rozpoczną piątkowe Sygnały dnia (ok. godz. 7.15), gdzie o uroczystości i jej okolicznościach prowadzący porozmawiają z gościem - minister Ewą Junczyk-Ziomecką. Rozmowy w Jedynce (godz. 12.30 - 14.00) upłyną pod hasłem Dramat Polaków na wschodzie. Gośćmi audycji będą m.in. członkowie Rodziny Katyńskiej oraz historycy. Do rozmowy włączą się także korespondenci zagraniczni z Rosji, Ukrainy, Nowego Jorku oraz Londynu. Godzinną transmisję uroczystości z pl. Piłsudskiego poprowadzi Wiesław Molak. Na zakończenie dnia, o godz. 22.00 radiowa Jedynka zaprasza do Magazynu Polska i Świat na podsumowanie pierwszego dnia uroczystości.
W sobotę, 10 listopada w Sygnałach Dnia przedstawione będą relacje reporterskie z pierwszego dnia uroczystości oraz zapowiedź wydarzeń zaplanowanych tego dnia. W Magazynie filmowym (o godz. 11.05) - audycja o polskim kinie, m.in. w jaki sposób był podejmowany temat sprawy Katyńskiej w okresie PRL-u i po 1989 roku. Kilka minut po godz. 23.00 radiowa Jedynka przypomni obszerne fragmenty słuchowiska dokumentalnego Raport, którego tekst powstał na podstawie stenogramów przesłuchań Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza przed komisją Kongresu USA w sprawie Zbrodni Katyńskiej.
W południe - relacja reporterska z Placu Piłsudskiego w magazynie Z kraju i ze świata, a w cyklu Perły reportażu Polskiego Radia (o godz. 15.00) audycja o pilot Janinie Lewandowskiej - jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu (reportaż Bożeny Falkowskiej pt. Janka. Anatomia Zbrodni) oraz utwór Eugeniusza Rudnika pt. Via Crucis. Przez cały dzień radiowa Jedynka będzie nadawać wspomnienia o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
PR2
W piątek, 9 listopada (o godz. 15.30) Ewa Stocka-Kalinowska zaprasza na dokumentalno - poetycką audycję Historia pewnego listu, z udziałem poetki Alicji Patey-Grabowskiej, której ojciec zginął w Katyniu. Wysłany przez niego, tuż przed śmiercią, list zaważył na całym jej życiu. Stał się także inspiracją kilku wierszy, które zostaną zaprezentowane w audycji. W Wybieram Dwójkę (o godz. 16.00) bezpośrednie relacje z uroczystości na warszawskim Placu Piłsudskiego.
O godz. 22.15 słuchowisko dokumentalne Raport, którego tekst powstał na podstawie stenogramów przesłuchań złożonych przez Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza przed komisją Kongresu USA w sprawie Zbrodni Katyńskiej. Obaj publicyści weszli w skład międzynarodowej komisji odkrywającej groby w Katyniu, a potem przez władze PRL w drodze represji zostali skazani na śmierć cywilną. W roli Józefa Mackiewicza wystąpi Adam Ferency, a Ferdynanda Goetla - Mariusz Benoit. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz.
W sobotę, 10 listopada Agnieszka Drewno w audycji Daleko stąd (o godz. 13.05) zaprasza słuchaczy na relacje z uroczystości na Placu Piłsudzkiego w Warszawie.
PR3
W Programie 3 Polskiego Radia w piątek - 9 listopada w popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki reportaż opisujący ideę awansowania na wyższe stopnie oficerskie i służbowe żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku.
Ponadto bezpośrednie relacje z uroczystości z warszawskiego Placu Piłsudskiego w piątkowej audycji Zapraszamy do Trójki i sobotnich Wiadomościach Trójki.
*BIS *W czasie obchodów, 9 - 10 listopada Radio BIS, będzie nadawać w serwisach informacyjnych krótkie transmisje z odczytywania listy ofiar Zbrodni Katyńskiej, opatrzone bieżącymi relacjami z przebiegu uroczystości na Placu Piłsudskiego.
W Popołudniku (o godz. 17.00) gościem programu będzie historyk, który przybliży kontekst historyczny wydarzenia. W audycji znajdą się również: transmisja rozpoczęcia odczytywania listy oficerów zamordowanych w Katyniu na wyższe stopnie oficerskie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, rozmowa z harcerzami biorącymi udział w uroczystościach, wspomnienia o wybranych ofiarach Zbrodni Katyńskiej i o losach ich bliskich.
O godz. 18.00 radiowa BISka zaprasza na specjalną audycję muzyczną z polską muzyką nawiązującą tematyką do wątków patriotycznych. W programie Dobry wieczór (o godz. 19.00) dyskusja, z udziałem krytyków i słuchaczy, o walorach artystycznych i historycznych filmu Andrzeja Wajdy "Katyń". Ponadto relacja z projekcji filmu "Katyń - Pamiętamy", przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.