Trwa ładowanie...
d34vb7x

Dmitrów: w pogromach mogło nie być przymusu ze strony Niemców

Nie ma dowodów na to, że Niemcy zmuszali siłą Polaków do udziału w pogromach żydowskich, takich jak w Radziłowie i Jedwabnem. Prawdopodobnie jednak wydawali im instrukcje wykonawcze - oceniają historycy IPN.

d34vb7x
d34vb7x

Konferencja naukowa Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem "Społeczeństwo zróżnicowane narodowościowo w warunkach wojny; początek wojny niemiecko-sowieckiej i losy ludności cywilnej" odbywa się w środę w Białymstoku. Biorą w niej udział historycy i archiwiści z kraju i zagranicy.

_ Mordy w Radziłowie i Jedwabnem są typowymi dla tego okresu i należy je uznać za pogromy zorganizowane przez specjalistów z gestapo i dokonane głównie polskimi rękami_- powiedział dr Edmund Dmitrów, szef biura edukacji publicznej białostockiego oddziału IPN. Jego zdaniem, nie wydaje się jednak, aby udział w pogromie, a zwłaszcza bezpośrednie uczestnictwo w czynach zbrodniczych było wynikiem bezpośredniego przymusu ze strony Niemców. Jednocześnie Dmitrów nie wykluczył czynnego uczestnictwa hitlerowców w żydowskich pogromach.(miz)

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj