Dlaczego uczniowie szukają korepetytorów – luki polskiej edukacji czy chęć pogłębienia wiedzy?

Coraz częściej i głośniej mówi się o złym systemie edukacji. Jednocześnie od pewnego czasu obserwujemy zwiększone zainteresowanie korepetycjami. Co takiego się dzieje w polskim sektorze edukacji, że coraz więcej osób chce płacić za naukę? Dlaczego nauka w szkole nie wystarcza do opanowania materiału?

Dlaczego uczniowie szukają korepetytorów?
Dlaczego uczniowie szukają korepetytorów?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.05.2021 16:30

W Polsce na dodatkowe zajęcia po szkole (mamy tutaj na myśli głównie korepetycje) uczęszcza ponad 40% wszystkich uczniów. Na rynku mamy wielu korepetytorów i coraz więcej firm zrzeszających różnych specjalistów. Dla porównania – na Litwie na zajęcia dodatkowe uczęszcza 60% uczniów, a w Korei czy Szanghaju na korepetycje chodzą zwyczajowo wszystkie dzieci. Ma to oczywiście wpływ na dalszą ścieżkę edukacyjną i zawodową.

Zapotrzebowanie na korepetytorów w Polsce rośnieNiektórzy twierdzą, że za zwiększający się popyt na korepetycje odpowiada zły system edukacji. Nawet nauczyciele dostrzegają potrzebę przeprowadzania reform edukacyjnych. Dzieci w szkole są przytłoczone ilością napływających informacji. Większość szkolnego materiału dzieci muszą samodzielnie opanować i opracować w domu. Dla wielu osób jest to zwyczajnie trudne do osiągnięcia.

Zajęcia dodatkowe pozwalają na usystematyzowanie wiedzy, która została przekazana na lekcjach w szkole. Od pewnego czasu obserwuje się zmianę poglądów na temat zajęć dodatkowych. Niegdyś uważano, że uczęszczanie na korepetycje to wstyd, a z usług korepetytorów korzystają tylko dzieci, które mają słabe wyniki w nauce i ledwo zdają do następnej klasy.

Obraz
© materiały partnera

Dzisiaj jest inaczej. Zajęcia pozalekcyjne otwierają nowe możliwości. Według danych analitycznych serwisu korepetytorskiego BUKI największą popularnością cieszą się korepetycje z matematyki i języka angielskiego. Są to niewątpliwie dwie dziedziny nauki, które otwierają wiele możliwości zawodowych, a jednocześnie dla wielu osób są najtrudniejsze do opanowania. W czołówce zajęć dodatkowych znajdziemy również przedmioty przyrodnicze tj. chemia, biologia, fizyka, a także języki nowożytne, które cieszą się popularnością wśród osób dorosłych – w tym francuski i hiszpański. Ostatnio na popularności zyskały również zajęcia dodatkowe z gry na instrumentach, w tym na fortepianie czy gitarze.

Korepetycje w Polsce – ranking najpopularniejszych przedmiotów
  1. Matematyka
  2. Język angielski
  3. Chemia
  4. Język polski
  5. Fizyka
  6. Język niemiecki
  7. Biologia
  8. Język hiszpański
  9. Język francuski
  10. Gra na fortepianie

Dzisiaj korepetycje nie są przykrym obowiązkiem. Wprost przeciwnie – są postrzegane jako możliwość rozwoju i otwieranie nowych ścieżek. Według wyników ostatnich badań, przeprowadzonych przez serwis korepetytorski BUKI, największą motywację do uczęszczania na korepetycje stanowią następujące czynniki:

-       wysokie oceny szkolne (35%);

-       rozwój osobisty (30%);

-       rekrutacja na uniwersytet (15%);

-       rozwój zawodowy (10%);

-       oraz szereg innych czynników o charakterze indywidualnym.

Przewaga korepetycji nad zajęciami w szkoleNauczyciel w szkole nie ma możliwości skupienia się indywidualnie na każdym uczniu. Musi przerobić narzucony materiał. Często lekcje są prowadzone machinalnie, polegają na podyktowaniu treści podręcznika, a następnie przeprowadzeniu szybkiego sprawdzianu z przyswojonego materiału.

Zajęcia dodatkowe wyglądają inaczej. Ich celem jest prawdziwe zgłębienie wiedzy. Nauczyciel udzielający korepetycji skupia się na tym, aby uczeń opanował dany materiał. Na korepetycjach nikt nikogo nie krytykuje i nie ocenia. Jeżeli pojawi się problem z opanowaniem materiału, to korepetytor ponownie wyjaśnia te kwestie – aż do skutku. Przynajmniej tak powinny wyglądać dobrze przeprowadzone zajęcia dodatkowe.

Każdy uczeń może wybrać korepetytora według własnych preferencji, korzystając z katalogu serwisu korepetytorskiego BUKI, gdzie znajdzie bazę tysięcy korepetytorów z całej Polski. Poniżej przedstawimy kilka zalet, które niesie za sobą korzystanie z zajęć dodatkowych:

●     Zajęcia są prowadzone indywidualnie. W przeciwieństwie do zajęć w szkole, gdzie w klasie jest zazwyczaj minimum dwadzieścioro uczniów. Jest to duże ułatwienie i udogodnienie. Korepetycje pozwalają na poświęcenie czasu konkretnej jednej osobie. Pozwalają się skupić tylko na jej wiedzy, brakach i zdolnościach.

●     Korepetycje są nauką bezstresową. Uczeń nie musi się obawiać, że zostanie wywołany do tablicy i ośmieszony przed całą klasą. Zajęcia są prowadzone zazwyczaj jeden na jeden, więc nikt tutaj nikogo nie ocenia.

●     Jeżeli mówimy o ocenianiu, to na korepetycjach nie mamy stopni. Coraz więcej krajów wysokorozwiniętych odchodzi od wystawiania ocen uczniom. Mamy coraz więcej badań, które pokazują, że oceny nie wpływają pozytywnie na proces nauczania, a wręcz przeciwnie – obniżają motywację.

●     Korepetycje są to lekcje z osobą, którą sami sobie wybierzemy. Na podstawie dostępnych informacji, opinii i poleceń, sami wybieramy nauczyciela. Nauczyciel nie jest przypisany odgórnie, tak jak ma to miejsce w szkole.

●     Korepetycje są bardzo efektywną formą współpracy. Zajęcia są dostosowane poziomem zaawansowania do poziomu wiedzy ucznia. W ciągu jednej godziny nauczyciel jest w stanie omówić znacznie więcej materiału niż nauczyciel w szkole. Zajęcia te są oparte na dialogu między uczniem a nauczycielem.

●     Korepetycje mogą być prowadzone o dowolnym czasie i godzinie. Wybrana data musi pasować tylko nauczycielowi i uczniowi. Coraz więcej korepetytorów prowadzi zajęcia online. Według ostatnich badań serwisu BUKI właśnie na taką formę zajęć decyduje się też 80% uczniów.

Czy nauczyciel szkolny to dobry korepetytor?Tradycyjnie korepetytorów szuka się w szkole. Według klasycznego schematu rodzice umawiają się ze szkolnym nauczycielem na prowadzenie indywidualnych zajęć dla dziecka za dodatkową opłatą. Korepetycje w środowisku szkolnym to częste zjawisko, dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się uzyskanie namiarów na korepetytora z tak zwanego polecenia.

Nie zawsze jednak taki scenariusz jest korzystny dla obu stron. Dlaczego?

-       wybór nauczycieli jest bardzo ograniczony;

-       cena zajęć może nie odpowiadać budżetowi rodziców ucznia;

-       zmiana relacji pomiędzy uczniem a korepetytorem podczas zajęć szkolnych;

-       bariera psychologiczna ze strony ucznia względem nauczyciela, która może zaszkodzić w prowadzeniu zajęć spersonalizowanych.

Jakie jest zatem lepsze rozwiązanie? Dzisiaj – w dobie internetu – bardzo łatwo znaleźć nauczycieli, nie ograniczając się tylko jedną szkołą, a nawet miastem. Korepetytora znajdziemy na grupach tematycznych na Facebooku lub forach. Najlepszym i najpewniejszym sposobem będzie skorzystanie z serwisów korepetytorskich, posiadających bazę nauczycieli prywatnych. Jedną z takich stron jest portal BUKI. Na serwisie znajdziemy korepetytorów z różnych dziedzin – począwszy od zajęć z przedmiotów szkolnych po korepetycje z gry na gitarze czy konsultacje psychologa. Wybór korepetytora nie jest ograniczony ani terytorialnie, ani w zakresie wartości czy formy zajęć. Każdy będzie zatem w stanie znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Ile Polacy wydają na korepetycje?Stale rośnie liczba osób, które są świadome, że warto inwestować w swoją wiedzę. Obecnie coraz młodsze dzieci uczęszczają na zajęcia dodatkowe. Na rynku oferowane są nawet zajęcia z języka angielskiego dla dzieci od 2 roku życia. Dzisiaj wręcz mało kto wyobraża sobie, aby jego dziecko nie uczęszczało na zajęcia dodatkowe.

Korepetycje niewątpliwie stają się bardzo ważnym filarem edukacji. Z badań, przeprowadzonych przez portal BUKI, wynika, że większość Polaków jest w stanie wydać od 200 do 400 złotych miesięcznie na zajęcia z korepetytorem. Prawie 20% respondentów jest gotowych wydać jeszcze więcej – nawet do 800 złotych miesięcznie. W skali roku te kwoty wahają się na poziomie 2400-9600 złotych. Czy to są duże pieniądze? Każdy sam decyduje, ile jest w stanie zainwestować w wiedzę i rozwój swojego dziecka lub swój własny.

Obraz
© materiały partnera

Koszt korepetycji jest uzależniony od wielu czynników, wśród których należy wymienić:

●     rodzaj zajęć i przedmiot;

●     forma zajęć – online czy offline;

●     doświadczenie nauczyciela;

●     poziom przygotowania ucznia.

Na stronie BUKI każdy może znaleźć korepetytora, dostosowanego do indywidualnych preferencji i zasobności portfela.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie