ŚwiatDlaczego nie mówi się o deportacjach słowackich Żydów?

Dlaczego nie mówi się o deportacjach słowackich Żydów?

Słowaccy politycy w oświadczeniach z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz nie przyznają się do udziału wojennego państwa słowackiego w holokauście i nie wspominają o deportowaniu do obozów zagłady dziesiątek tysięcy słowackich Żydów - napisał dziennik "Sme".

27.01.2005 | aktual.: 27.01.2005 12:51

W Europie, Ameryce i w Izraelu już od kilku dni wspomina się 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Tymczasem prezydent Ivan Gaszparovicz, premier Mikulasz Dzurinda i przewodniczący parlamentu Pavol Hruszovsky złożyli oświadczenie w tej sprawie dopiero w środę pod wieczór - zauważa dziennik.

W żadnym z nich nie wspomina się o deportacji do obozów zagłady dziesiątek tysięcy słowackich Żydów, które organizował uzależniony od III Rzeszy rząd w Bratysławie. Nie pojawiła się nawet próba prośby o wybaczenie za słowacki udział w holokauście - podkreśla "Sme".

Niektórzy słowaccy politycy nie widzą powodu, aby dziś przepraszać Żydów za ich deportację podczas II wojny światowej ze Słowacji. Odwołują się do rezolucji parlamentu z 1990 roku, w której parlamentarzyści prosili o wybaczenie i przypominają, że prezydent Gaszparovicz przybędzie na obchody wyzwolenia KL Auschwitz - napisał "Sme"

"Dla znaczącej części słowackich polityków nadal nie jest jasne, co się tu działo w latach 1939-1945. Udział Słowacji w mordowaniu Żydów jest dla nich stale tabu. Brakuje autorefleksji polityków, a także intelektualistów" - stwierdził Jaroslav Franek z bratysławskiej gminy żydowskiej.

Państwo słowackie, powstałe w marcu 1939 roku pod patronatem III Rzeszy z katolickim księdzem Jozefem Tisą jako prezydentem, wysłało w 1942 roku do hitlerowskich obozów zagłady kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Druga fala deportacji nastąpiła w ramach tłumienia powstania słowackiego w drugiej połowie 1944 roku.

Łącznie do hitlerowskich obozów trafiło z terenów wojennej Słowacji (pomniejszonej o cesje terytorialne na rzecz Węgier) ponad 70 tysięcy ludzi - głównie Żydów, ale także Cyganów i komunistów.

Według spisu ludności z 1939 roku, na terytorium ówczesnej okrojonej Słowacji mieszkało 136 tysięcy Żydów. Holokaust przeżyło około 30 tysięcy z nich.

Dariusz Wieczorek

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)