PolskaDla rządu pracuje 15 tys. urzędników i wciąż ich więcej

Dla rządu pracuje 15 tys. urzędników i wciąż ich więcej

Dla rządu pracuje już niemal 15 tysięcy urzędników. I wbrew zapowiedziom premiera Donalda Tuska liczba urzędników zatrudnionych w ministerstwach nie tylko nie zmalała, ale wciąż się powiększa. Armia biurokratów przez ostatnie trzy lata rozrosła się o ponad dwa tysiące osób - podaje "Newsweek".

19.07.2008 | aktual.: 17.09.2008 12:28

Jestem bardzo rozczarowany praktyczną realizacją ideału "Taniego państwa" przez poprzednią władzę. Chcę państwu również powiedzieć, że "Tanie państwo", dzięki tej ekipie i tej koalicji, stanie się faktem szybciej, niż ktokolwiek może się spodziewać - zapowiadał w swoim expose premier Donald Tuska.

I choć zlikwidowano dwa ministerstwa (gospodarki morskiej i budownictwa) urzędników wciąż przybywa. W porównaniu z zeszłym rokiem zatrudnienie w rządzie wzrosło o 600 osób. "Newsweek" podaje, że najbardziej rozrosło się: MSWiA, Ministerstwo Finansów oraz resort gospodarki. W tych trzech resortach w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zatrudniono w sumie 413 osób.

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosnąca armia urzędników nie wróży nic dobrego gospodarce. Przede wszystkich na ich pensje idzie coraz więcej pieniędzy z naszych podatków. W budżecie na 2007 rok na administrację przewidziano blisko 273 mln zł, rok później już ponad 301 mln zł.

Rosnące wydatki na administrację to tylko część problemu. Znacznie poważniejszą kwestią jest wydajność rosnącej rzeszy urzędników, a właściwie jej brak. Ten stan rzeczy jest winą fatalnej ustawy o służbie cywilnej, która nie pozwala zwolnić urzędników. Nowy minister bierze swoich ludzi, ale nie może pozbyć się tych, których zastał po poprzedniku - ocenia Rober Gwiazdowski z centrum im. Adama Smitha. A do tego wbrew twierdzeniom Karola Marksa ilość nie przechodzi w jakość. Bo zazwyczaj jest tak, że odsunięty na boczny tor dyrektor departamentu stara się na wszelkie sposoby sabotować decyzje swojego następcy z nowego zaciągu. A więc urzędnicy zamiast dbać o gospodarkę pogrążają się w wewnętrznych walkach - dodaje.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i jednocześnie szef sejmowej komisji finansów publicznych Zbigniew Chlebowski nie chciał skomentować naszych wyliczeń dotyczących rozrostu administracji rządowej.

* Jan Osiecki*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)