Trwa ładowanie...
d49zuwh

Dismaland - nowe dzieło Banksy'ego. Oto najbardziej rozczarowujący park rozrywki

Artysta kryjący się pod pseudonimem Banksy zaskoczył po raz kolejny. Tym razem stworzył "Dismaland", czyli najbardziej rozczarowujący park rozrywki. W miasteczku Weston-Super-Mare na południowym zachodzie Anglii, Banksy pokazał jedyną w swoim rodzaju galerię dzieł.

Share
d49zuwh

Nazwa "Dismaland" jest odwołaniem do"Disneylandu", czyli najpopularniejszego na świecie bajkowego parku rozrywki. Sam Banksy określa swój projekt jako "bemusement park", czyli "park konsternacji". To kolejna gra słów: "park rozrywki" po angielsku to bowiem "amusement park".

Na zwiedzających czeka 18 instalacji. W parku są nie tylko dzieła Banksy'ego, w tworzeniu tej osobliwej galerii, wzięło udział około 50 artystów z całego świata. Banksy sam stworzył w "Dismalandzie" 10 projektów.

Co można zobaczyć w tym parku rozrywki? Między innymi: wywróconą karocę Kopciuszka, zdemolowany zamek Śpiącej Królewny, ognisko do palenia książek, czy łódź z uchodźcami. Wszystkie prace są ironiczną krytyką współczesnego społeczeństwa, kultury i sztuki. Banksy powiedział, że dla niego "Dismaland" to "festiwal sztuki, rozrywki i podstaw anarchizmu".

"Dismaland" od razu stał się ciekawostką dla turystów i fanów artysty z całego świata. Wejście do parku kosztuje tylko 3 funty. Park otwarto 21 sierpnia, ale żeby zobaczyć "Dismaland" trzeba się spieszyć, ponieważ będzie on otwarty tylko przez 5 tygodni.

Banksy to jeden z najbardziej tajemniczych artystów na świecie. Obraca się w nurcie zwanym "street artem". Jego prace często nawiązują do znanych miejsc, symboli czy postaci popkultury. Zaczynał jako artysta graffiti, potem przerzucił się na graffiti szablonowe. Jego prace pojawiają się w wielu miejscach na całym świecie. Niektórzy kolekcjonerzy płacą za jego dzieła nawet kilkaset tysięcy dolarów.

Do tej pory nie poznaliśmy tożsamości Banksy'ego. Niektórzy twierdzą, że jest nim fotograf Stephen Lazarides. Jednak twierdzi on, że jest tylko jego menadżerem i autorem większości zdjęć do publikacji Banksy'ego "Banging Your Head Against A Brick Wall".

d49zuwh

Podziel się opinią

Share
d49zuwh
d49zuwh
Więcej tematów