Trwa ładowanie...
kosmos
06-07-2006 17:00

Discovery przybył do ISS

Wahadłowiec Discovery po blisko dwóch dobach lotu przybył do znajdującej się 341 kilometrów od Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dokowanie nastąpiło o godzinie 16.52 czasu polskiego.

Discovery przybył do ISSŹródło: PAP/EPA
d1kkd40
d1kkd40

Prom, który przywiózł na stację dwie tony zaopatrzenia oraz sprzętu, pozostanie przy ISS przez osiem dni. Przez pół roku będzie przebywał na stacji niemiecki astronauta Thomasa Reitera, który dotarł na ISS na pokładzie Discovery.

W czasie postoju na stacji astronauci Piers Sellers i Michael Fossum z załogi Discovery wyjdą w przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić przegląd stacji i niezbędne naprawy jej sytemu transportowego.

Miło was zobaczyć przez okno - powiedział kilkanaście minut przed cumowaniem przez radio do załogi Discovery przebywający na ISS amerykański astronauta Jeff Williams. Prom wykonywał wówczas skomplikowany manewr podejścia do dokowania. Do stacji orbitalnej podprowadził wahadłowiec kapitan statku Steve Lindsey.

Miło was widzieć, Jeff. Wszystkie procedury przebiegają normalnie. Dobrze wyglądacie, chłopaki! - odpowiedział kapitan.

d1kkd40

Gdy Lindsey manewrował, drugi przebywający na ISS kosmonauta - Rosjanin Paweł Winogradow, sfotografował zbliżający się statek kosmiczny i jego spodnią osłonę termiczną, składającą się z płytek ceramicznych. Zdjęcia zostały wykonane specjalnie dla centrum kosmicznego w Houston w ramach inspekcji wahadłowca, z którego podczas startu odpadło kilka kawałków piankowej izolacji zbiornika na paliwo.

Williams i Winogradow są na ISS od 99 dni. Gdy dołączy do nich Reiter, po raz pierwszy od 2003 roku na stacji będzie przebywała pełna załoga, czyli trzech kosmonautów.

Uderzenie fragmentu piankowej izolacji termicznej zbiornika paliwa w skrzydło wahadłowca Columbia stało się przyczyną jego katastrofy w lutym 2003 roku. Osłonę zbiornika później przeprojektowano, ale podczas ubiegłorocznego startu Discovery znów oderwał się półkilogramowy fragment izolacji, mijając na szczęście prom. NASA zareagowała na to kolejnym zawieszeniem lotów.

To pierwszy lot wahadłowca od ponad roku, a dopiero drugi od katastrofy Columbii w lutym 2003 roku. Sukces obecnej misji Discovery daje szanse na przedłużenie użytkowania wahadłowców do roku 2010. Orbitalne loty promów kosmicznych zainaugurował w 1981 roku prom Columbia. Po utracie Challengera w 1986 roku i Columbii 17 lat później NASA dysponuje jeszcze trzema wahadłowcami: Atlantis, Discovery i Endeavour.

d1kkd40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kkd40
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj