PolskaDinozaury, które były ptakami

Dinozaury, które były ptakami

Gazeta Wyborcza pisze we wtorek o dinozaurach, które w rzeczywistości były ptakami. Chodzi o dinozaury drapieżne z grupy owiraptorozaurów. Zdaniem polskich paleontologów, to po prostu ptaki, które utraciły zdolność latania.

Polscy naukowcy zainteresowali się owiraptorozaurami, ponieważ liczne ich skamieniałości znajdowano podczas polsko-mongolskich ekspedycji paleontologicznych na pustynię Gobi w latach 60. i 70. Wiele zebranych wtedy okazów znajduje się obecnie w zbiorach Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie oraz w zaprzyjaźnionym instytucie w Ułan Bator w Mongolii - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Ponieważ wciąż istniały kontrowersje, które dinozaury drapieżne są bliżej, a które dalej spokrewnione z owiraptorozaurami, doc. Teresa Maryańska, prof. Halszka Osmólska i prof. Mieczysław Wolsan postanowili spróbować rozwiązać to zagadnienie. Zanalizowali 20 gatunków dinozaurów, w tym najstarsze znane ptaki. Wyniki okazały się bardzo zaskakujące.

Wyszło na jaw, że owiraptorozaury, dotychczas uważane za typowe dinozaury, w zasadzie trzeba uznać po prostu za ptaki. Wskazują na to takie cechy, jak budowa czaszki oraz kręgosłupa - owiraptorozaury, podobnie jak ptaki, mają długą szyję, krótki tułów i ogon, który jest wprawdzie dłuższy od ptasiego, ale znacznie krótszy od ogona innych dinozaurów.

Gazeta Wyborcza cytuje doc. Maryańską, która powiedziała, że polscy naukowcy przypuszczają, iż przodkowie dinozaurów umieli latać, ale utracili tę zdolność i powrócili do typowo naziemnego trybu życia. Byłby to więc najstarszy znany przykład utraty umiejętności lotu u ptaków. (jask)

dinozauryptakipaleontologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)