PolskaDiecezjalna peregrynacja jasnogórskiego obrazu Madonny

Diecezjalna peregrynacja jasnogórskiego obrazu Madonny

Pod hasłem "Maryjo do Syna swojego nas
prowadź" - od 30 czerwca do 13 września przyszłego roku wszystkie
parafie diecezji kieleckiej odwiedzi kopia obrazu Matki Bożej
Częstochowskiej Królowej Polski - poinformowała kuria
diecezjalna w Kielcach.

31.05.2007 | aktual.: 31.05.2007 14:43

Jak ocenił ks. Stanisław Langner, zastępca przewodniczącego wydziału duszpasterskiego kurii, "będzie to najważniejsze od ponad 20 lat wydarzenie w życiu religijnym diecezji kieleckiej".

Nawiedzenie Matki Bożej w kopii jej cudownego obrazu jasnogórskiego ma służyć umocnieniu wiary w Jezusa Chrystusa i przyczynić się do ugruntowania pokoju społecznego oraz jedności między ludźmi, w czasach wolności, pokojowego współistnienia i współpracy - powiedział duszpasterz.

Ks. Langer przypomniał, że podróż czczonego od czasów "potopu" szwedzkiego obrazu częstochowskiej Madonny z Dzieciątkiem zapoczątkowana została przed 50 laty przez ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Zainicjowano tym wydarzeniem - w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski - duchowe odrodzenie narodu pogrążonego w marazmie z powodu zniewolenia komunizmem.

Dziś naszym zagrożeniem jest m.in. konsumpcjonizm, relatywizm moralny i zagubienie wśród natłoku przemian społecznych - dodał ks. Langner.

Wierni diecezji kieleckiej gościli już jasnogórski obraz przez dwanaście miesięcy od czerwca 1973 roku. Druga z kolei peregrynacja rozpocznie się w bazylice katedralnej w Kielcach, a zakończy w sanktuarium maryjnym w Piotrkowicach koło Chmielnika.

Pochodzenie jasnogórskiego obrazu nie jest dokładnie znane. Według tradycji namalował go św. Łukasz w Jerozolimie, na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Istnieje też tradycja, że ikona pochodzi z Konstantynopola. Ostatnie badania wskazują na XIII- lub XIV-wieczne pochodzenie malowidła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)