Trwa ładowanie...

"Die Presse" o zwycięstwie Dudy: nauczka dana politycznym elitom

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich to nauczka dana przez polskich wyborców politycznym elitom, które w powszechnym odczuciu spoczęły na laurach i stały się aroganckie - ocenia austriacki dziennik "Die Presse".

Share
"Die Presse" o zwycięstwie Dudy: nauczka dana politycznym elitom
Źródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
d1ta6yl

Gazeta apeluje o powstrzymywanie się od przesadzonych ocen. "Oczywiście wszystko można przedstawiać w dramatycznych tonach, ale wybór konserwatywnego polityka (...) na prezydenta nie oznacza jeszcze triumfu sił prawicowych, jak już można było przeczytać" - twierdzi "Die Presse", przypominając, że Duda wygrał z Bronisławem Komorowskim niewielką przewagą głosów. Podkreśla też, że prezydent w Polsce nie jest wprawdzie zupełnie pozbawiony realnej władzy, ale polityka jest kształtowana przede wszystkim przez rząd.

"Polscy wyborcy udzielili lekcji demokracji elitom politycznym, postrzeganym jako aroganckie - pisze komentator "Die Presse". - Wybory polegają w naszej części świata na tym, że zwycięzca nie jest znany z wyprzedzeniem. Tymczasem takie właśnie wrażenie stwarzał Komorowski" - dodaje.

d1ta6yl

"Wyborcy często wykazują zaskakującą cierpliwość, ale nikt nie chce dać się zdegradować do roli bezmyślnego elektoratu" - zauważa gazeta, dodając, że być może w kraju, który prawo do dokonywania wolnych wyborów wywalczył sobie stosunkowo niedawno, wyborcy są na takie próby szczególnie wyczuleni.

W osobnej korespondencji z Warszawy "Die Presse" zauważa, że przyszły prezydent Polski to polityk szerzej nieznany, o którym "póki co wiadomo jedno: że (...) został wyznaczony przez lidera opozycji (Jarosława) Kaczyńskiego".

W toku kampanii "mało znany prawnik z Krakowa wyrósł na polityczną gwiazdę". W kampanii wyborczej zrezygnował z "ulubionych tematów Kaczyńskiego, takich jak rzekomy zamach na prezydencki samolot w Smoleńsku", zamiast tego dając "mnóstwo kompletnie nierealnych obietnic i zapewniając dobry nastrój".

"Wynik wyborów to nie tylko czerwona kartka dla obecnego rządu, ale i znak, że po ośmiu latach prawicowo-liberalnych rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz Polska jest zmęczona i syta" - pisze "Die Presse". Zwycięstwo Dudy to - według gazety - także "wiatr w żagle" dla PiS przed wyborami parlamentarnymi na jesieni i możliwy początek rozpadu PO.

d1ta6yl

Według oficjalnych wyników PKW wybory wygrał Andrzej Duda. Kandydat PiS w drugiej turze otrzymał 51,55 procent głosów, a jego rywal Bronisław Komorowski - 48,45 procent. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,34 procent. Różnica głosów między kandydatami wyniosła ponad pół miliona.

Pierwszą turę przed dwoma tygodniami również wygrał Andrzej Duda. Kandydat PiS otrzymał wtedy 34,76 procent głosów, a Bronisław Komorowski - 33,77 procent.

Zobacz również - #dziejesienazywo: Dlaczego układ władzy przegrał?

d1ta6yl

Podziel się opinią

Share
d1ta6yl
d1ta6yl
Więcej tematów