Trwa ładowanie...
d2e7xyq

Didier Le Bret dla "Le Figaro": Państwo Islamskie będzie niebezpieczne i po klęsce

• B. koordynator francuskich służb wywiadowczych ocenia, że IS może w przyszłości inicjować zamachy z podziemia
• IS, podobnie, jak Al-Kaida posiada zdolność operowania w strefach bezprawia - przypomniał Didier Le Bret
• Powiedział, że trzy czwarte działań służb wywiadowczych to obecnie akcja antyterrorystyczna
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bojownicy Państwa Islamskiego
Bojownicy Państwa Islamskiego (AFP)
d2e7xyq

Pokonane przez antydżihadystyczną koalicję Państwo Islamskie i tak będzie niebezpiecznie; najprawdopodobniej wróci do podziemia, skąd będzie inicjowało zamachy - ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" były koordynator francuskich służb wywiadowczych.

Poinformował, że francuskie służby wywiadowcze są obecnie skupione głównie na walce z terroryzmem i unowocześniają się. "Trzy czwarte działań służb wywiadowczych to obecnie akcja antyterrorystyczna" - powiedział Didier Le Bret dla "Le Figaro".

Przewiduje on, że "nawet gdy padną jego włości w Iraku i Syrii, IS, jak rak, nadal będzie dawał przerzuty". "IS, podobnie, jak Al-Kaida posiada zdolność operowania w strefach bezprawia" - przypomniał. "Pokonane przez koalicję IS najprawdopodobniej wróci do podziemia, co nie przeszkodzi mu w wezwaniach do dżihadu i inicjowaniu wszelkiego rodzaju zamachów" - analizuje Le Bret i zapowiada długotrwałą walkę z tą organizacją terrorystyczną.

d2e7xyq

Ten były dyplomata, który w przyszłym roku postanowił kandydować do parlamentu z ramienia Partii Socjalistycznej, wyraża podziw dla "zwrotu technologicznego", jakiego dokonały francuskie służby specjalne. Twierdzi on, że kontrwywiad został pod tym względem wyprzedzony przez wywiad, "ale jest w fazie doganiania".

Le Bret podkreśla, że jeszcze nie tak dawno "służby wywiadowcze zamykały się w kręgach wojskowo-policyjnych", a "obecnie zatrudniają inżynierów, lingwistów, ludzi ze świata biznesu".

Jego zdaniem francuskie służby pracują skutecznie i niesłuszne są oskarżenia, że nie potrafiły zapobiec zamachom. Takie zarzuty stawiano po ataku islamisty, który 14 lipca w Nicei ciężarówką wjechał w tłum, zabijając ponad 80 osób.

Le Bret był koordynatorem francuskich służb wywiadowczych od czerwca 2015 roku do września br.

d2e7xyq

Podziel się opinią

Share
d2e7xyq
d2e7xyq
Więcej tematów