Trwa ładowanie...

Diament "Pink Star" sprzedany za 83 mln dolarów

Uważany przez ekspertów za "prawdziwy skarb natury" różowy diament "Pink Star" został sprzedany na aukcji Sotheby's w Genewie za 76,3 mln franków szwajcarskich (83,4 mln dolarów). Według Sotheby's była to najwyższa cena zapłacona za kamień szlachetny na aukcji.
Share
"Różowa gwiazda" warta fortunę
"Różowa gwiazda" warta fortunęŹródło: PAP/EPA, Fot: Andy Rain
ddby2y0

Diament "Pink Star" (Różowa gwiazda) ma 59,60 karatów, owalny kształt i umieszczony jest na pierścionku. Eksperci oceniali przed aukcją wartość diamentu na 61 mln dolarów. Nabywca, który pozostał anonimowy, działał przez pośrednika.

Prowadzący aukcję w jednym z hoteli genewskich David Bennett, prezes działu biżuterii Sotheby's na Europę i Bliski Wschód, przyznał, że uzyskana suma była nadspodziewanie wysoka, ale "ten kamień nie ma ceny". - Jest naprawdę bardzo rzadki, tylko nieliczne takie diamenty pojawiają się na aukcjach - dodał.

Poprzedni rekord należał do diamentu "Graff Pink", który nabył w 2010 r. londyński jubiler Laurence Graff, nazywany "królem diamentów", za 45,44 mln franków szwajcarskich (45,75 mln dolarów po ówczesnym kursie). "Graff Pink" jest o połowę mniejszy od "Różowej gwiazdy".

"Pink Star" został wycięty i oszlifowany z surowego diamentu mającego 132,5 karatów znalezionego w 1999 r. w RPA.

ddby2y0

Podziel się opinią

Share
ddby2y0
ddby2y0
Więcej tematów