Trwa ładowanie...
d1lbbvn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Diament "Pink Star" sprzedany za 83 mln dolarów

Uważany przez ekspertów za "prawdziwy skarb natury" różowy diament "Pink Star" został sprzedany na aukcji Sotheby's w Genewie za 76,3 mln franków szwajcarskich (83,4 mln dolarów). Według Sotheby's była to najwyższa cena zapłacona za kamień szlachetny na aukcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Różowa gwiazda" warta fortunę
"Różowa gwiazda" warta fortunę (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
d1lbbvn

Diament "Pink Star" (Różowa gwiazda) ma 59,60 karatów, owalny kształt i umieszczony jest na pierścionku. Eksperci oceniali przed aukcją wartość diamentu na 61 mln dolarów. Nabywca, który pozostał anonimowy, działał przez pośrednika.

Prowadzący aukcję w jednym z hoteli genewskich David Bennett, prezes działu biżuterii Sotheby's na Europę i Bliski Wschód, przyznał, że uzyskana suma była nadspodziewanie wysoka, ale "ten kamień nie ma ceny". - Jest naprawdę bardzo rzadki, tylko nieliczne takie diamenty pojawiają się na aukcjach - dodał.

Poprzedni rekord należał do diamentu "Graff Pink", który nabył w 2010 r. londyński jubiler Laurence Graff, nazywany "królem diamentów", za 45,44 mln franków szwajcarskich (45,75 mln dolarów po ówczesnym kursie). "Graff Pink" jest o połowę mniejszy od "Różowej gwiazdy".

"Pink Star" został wycięty i oszlifowany z surowego diamentu mającego 132,5 karatów znalezionego w 1999 r. w RPA.

d1lbbvn

Podziel się opinią

Share

d1lbbvn

d1lbbvn
Więcej tematów