Diament "Pink Star" sprzedany za 83 mln dolarów

Uważany przez ekspertów za "prawdziwy skarb natury" różowy diament "Pink Star" został sprzedany na aukcji Sotheby's w Genewie za 76,3 mln franków szwajcarskich (83,4 mln dolarów). Według Sotheby's była to najwyższa cena zapłacona za kamień szlachetny na aukcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Różowa gwiazda" warta fortunę
"Różowa gwiazda" warta fortunę (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
WP

Diament "Pink Star" (Różowa gwiazda) ma 59,60 karatów, owalny kształt i umieszczony jest na pierścionku. Eksperci oceniali przed aukcją wartość diamentu na 61 mln dolarów. Nabywca, który pozostał anonimowy, działał przez pośrednika.

Prowadzący aukcję w jednym z hoteli genewskich David Bennett, prezes działu biżuterii Sotheby's na Europę i Bliski Wschód, przyznał, że uzyskana suma była nadspodziewanie wysoka, ale "ten kamień nie ma ceny". - Jest naprawdę bardzo rzadki, tylko nieliczne takie diamenty pojawiają się na aukcjach - dodał.

Poprzedni rekord należał do diamentu "Graff Pink", który nabył w 2010 r. londyński jubiler Laurence Graff, nazywany "królem diamentów", za 45,44 mln franków szwajcarskich (45,75 mln dolarów po ówczesnym kursie). "Graff Pink" jest o połowę mniejszy od "Różowej gwiazdy".

WP

"Pink Star" został wycięty i oszlifowany z surowego diamentu mającego 132,5 karatów znalezionego w 1999 r. w RPA.

Polub WP Wiadomości
WP
WP