PolskaDezerter zagrał pod Pałacem

Dezerter zagrał pod Pałacem

W poniedziałek, na scenie obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbył się koncert zespołów: Dezerter i Bakshish, zorganizowany w ramach projektu "Jarocin w obiektywie bezpieki". W Pałacu można zobaczyć przygotowaną przez IPN wystawę zdjęć wykonanych przez agentów SB podczas słynnych festiwali w Jarocinie.

Dezerter zagrał pod Pałacem
Źródło zdjęć: © wp.pl | K. Żelazowski

Zobacz także galerię:

Obraz

Festiwal w Jarocinie powstał w 1980 r. pod nazwą: Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Inicjatorem imprezy był Walter Chełstowski, reżyser i producent programów i widowisk telewizyjnych, jeden ze współorganizatorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Festiwal przez długi czas był największym wydarzeniem związanym z muzyką młodzieżową w państwach dawnego Układu Warszawskiego. Nazywany był "polskim Woodstockiem".

"Jarocin" to nie tylko wydarzenie muzyczne. Dla wielu ludzi był to styl życia, odskocznia od szarej, PRL-owskiej rzeczywistości, miejsce buntu przeciwko władzy, przystań wolności. Niektórzy jednak uważali, że festiwal organizowały właśnie ówczesne władze, aby "rozładować" narastający w młodych ludziach sprzeciw wobec władzy.

Na scenach w Jarocinie debiutowały takie zespoły jak Dżem, Kult, Dezerter, TSA, Brygada Kryzys, czy Sztywny Pal Azji.

Projekt "Jarocin w obiektywie bezpieki" skierowany jest nie tylko do młodych ludzi, ale również do tych, którzy pamiętają jarocińskie festiwale oraz do wszystkich zainteresowanych historią i kulturą Polski.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę fotografii oraz album na temat festiwali muzycznych w Jarocinie w latach 80. Podczas pracy nad tą publikacją staraliśmy się nie tylko przedstawić zakres inwigilacji i specyfikę esbeckich źródeł, ale próbowaliśmy ukazać ten problem w szerszym tle społecznym. Dotarliśmy do muzyków, organizatorów festiwali i ówczesnych decydentów - powiedział Tomasz Toborek z IPN.

Wystawa i album to przede wszystkim zbiór nieznanych dotąd fotografii i dokumentów pokazujących inwigilację młodzieży. Rysujemy obiektywny obraz tamtych festiwali. Gdy jednak uświadomimy sobie, że prezentowane fotografie wykonali funkcjonariusze SB, a pokazywana na nich młodzież to potencjalni wrogowie jedynego słusznego ustroju, to ten obraz zaczyna budzić nieco inne refleksje – mówił o albumie Toborek.

Projekt "Jarocin w obiektywie bezpieki" organizowany jest przez warszawską uczelnię Collegium Civitas, IPN, Zarząd PKiN, Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczną Estradę.

Konrad Żelazowski, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
warszawakoncertmuzyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)