PolskaDeszcze i burze z gradem - niepokojące prognozy

Deszcze i burze z gradem - niepokojące prognozy

W najbliższych dniach nadal będzie pochmurno, deszczowo i chłodno. Będzie padać, ale nie tak intensywnie, jak wczoraj, kiedy ulewy i nawałnice powodowały liczne podtopienia na południu Polski - mówi dyrektor Rządowego centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich. Meteorolodzy zapowiadają deszcze rzędu 30 milimetrów. Najbardziej padać będzie na południowym wschodzie Polski. Tu także prognozowane są burze i grad.

Deszcze i burze z gradem - niepokojące prognozy
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczyński

Powoli poprawia się pogoda. Opady przesuwają się na południe, na północy mogą pojawić się przelotne deszcze. Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk zastrzega jednak, że weekendowym deszczom może towarzyszyć spadek temperatury. Słupki rtęci nie przekroczą 20 stopni Celsjusza, nocą i nad ranem mogą spaść nawet do 10 stopni.

Poprawia się sytuacja na rzekach. Hydrolog Marcin Dąbrowski powiedział, że prawdopodobieństwo powodzi jest niewielkie, choć nie oznacza to, że jest całkowicie bezpiecznie: Gwałtowne burze mogą być groźne na niewielkich zlewniach górskich, zurbanizowanych. Meteorolodzy przewidują, że znaczącej poprawy pogody można się spodziewać dopiero na początku przyszłego tygodnia.

W zlewniach dopływów środkowej Odry (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie) możliwe są dalsze wzrosty stanów wody. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach: Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Baryczy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

W pozostałych zlewniach - możliwe lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. W miejscach występowania burz, szczególnie na małych ciekach górskich i podgórskich, notowane są gwałtowne wzrosty stanów wód.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stale monitoruje sytuacje na rzekach. Monitorowane zbiorniki retencyjne w większości pracują w normalnym trybie eksploatacji i posiadają rezerwy powodziowe wymagane bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej.

Aktualnie obowiązują następujące ostrzeżenia IMGW:

- 4 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych, lokalnie stanów ostrzegawczych w zlewniach dopływów środkowej Odry na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego;

- 3 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów stanów wody lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych lub okołoalarmowych na terenie województwa wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego;

- 1 ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnych burz z gradem (opadom towarzyszyć będą burze oraz wiatr w porywach do 75 km/h, prognozowana wysokość opadów od 20 do 30 mm, miejscami do 60 mm) na terenie województwa dolnośląskiego;

- 4 ostrzeżenie meteorologiczne 1.stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu i burz z gradem na terenie województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Obraz
© (fot. IMGW)

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)